‘AKP’nin bu noktaya geleceğini hiç mi öngöremediniz?’ sorusu cevapladı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Youtube kanalı Flu Tv’ye konuk oldu. Flu Tv’nin sorularını cevaplandıran Babacan “17 yıl önce bunu hiç mi ön göremediniz?” sorusuna cevap verdi.

Röportajın ilgili kısmı şu şekilde:

17 yıl önce bunu hiç mi ön göremediniz?

“İşlerin bu noktaya geleceğini mi? Hayır. Çünkü 17 yıl önce dediğimiz Kasım 2002’de hükümet kuruldu.

Ben o dönemde Hazine’den sorumlu bakan olarak çalışmaya başladım.

O dönemde önemli bir ekonomik program yönetiyordum. Aynı zamanda da Türkiye’nin Avrupa Birliği süreci vardı. Türkiye’nin kendine çizdiği güçlü bir ekonomik programı geliştirerek uyguladık aynı zamanda demokrasi, insan hakları, özgürlükler, hukukun üstünlüğü gibi çok önemli alanlarda da Avrupa Birliği kriterleriyle Türkiye iki alanda birden ilerledi ve bu insanların şahsi tercihlerinden, o günkü hükümetin ya da parti mensuplarının tamamen bağımsız bir dış faktörle görürüz o işleri. Dolayısıyla o dönemde biz herkesin samimiyetle o süreci sahiplendiğini var saydık ya da öyle gördük, öyle diyeyim yani. O zamanki o bakış açısı, o demokrat bakış açısı değişmeye başladı.

Ne zaman ki iktidar gücü, işi bir miktar yozlaştırmaya başladı. O zaman benim ve arkadaşlarımın rahatsızlıkları çoğalmaya başladı. Önce uzun bir süre içeriden düzeltmek için büyük bir gayret gösterdik, hataları önledik. Peki, çok yanlışı önledik. Yani sadece yaptıklarımız değil bir de önlediğimiz hatalar, yanlışlar Türkiye için önemli.

Tabi onlar önlendiği için kimse farkında değil.”

Flu TV sunucusu Babacan’ın ulusal medyada kendine yer bulamadığı için daha çok Youtube kanallarında yer bulabildiğine dikkat çekti.

İşte Babacan’ın o röportajı;

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin