AKP’nin anketi de, Erdoğan’ın ‘güvenmiyorum’ dediği sonuçlara paralel çıktı

“Anketlerde manipülasyon var, güvenmiyorum” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın genel başkanlığını yürüttüğü AKP’nin anket sonuçları da diğer anketlerle paralel çıktı.

AKP’nin yaptırdığı ankete göre, başkent Ankara’da muhalefetin adayı 3 puan öndeyken, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Binali Yıldırım ile oy farkını 1,5 puana kadar düşürdü. AKP’nin ülke genelindeki oy oranı da son genel seçimlerden bu yana 5 puan düştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha iki gün önce NTV yayınında AKP’nin oy oranının anketlerde düşük çıktığının hatırlatılması üzerine “Anketlerde ciddi manada manipülasyonlar var. Güven noktasında güven vermiyor.” demişti.

Euronews, Reuters’ın konuyla ilgili haberini yayınladı. AKP’li yetkililere dayandırılan habere göre, ülke içinde yaşanan ekonomik zorluk oy oranlarında değişime yol açtı.

Türkiye geneli oy oranı yüzde 36-38 bandında

AKP için yapılan anketlerde, partiye destek oranı yüzde 36,8 ile 38 bandında çıkıyor. AKP, geçen yıl yapılan genel seçimlerde yüzde 42,6 oy almıştı. Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP ise yüzde 10,5 ile yüzde 11 aralığında oy alıyor.

Aynı AKP yetkilisi, İstanbul ve Ankara için de elde ettikleri sonuçları paylaştı. Cumhur İttifakı’nın adayı Mehmet Özhaseki, Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş’ın 3 puan gerisinde. İstanbul’da ise Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu oylarını artırıyor. İmamoğlu ile Cumhur İttifakı’nın adayı Binalı Yıldırım arasındaki oy farkı 1,5 puana düştü.

Enflasyon, işsizlik, iflaslar etkili oldu

Haberde bu sonuçlara gerekçe olarak son bir yılda Türk Lirası’nın yüzde 30 değer kaybetmesi ve ekonomideki gidişat gösterildi.

AKP’ye yakın kaynakların aktardığına göre, artan işsizlik, enflasyon, şirketlerin iflas etmesi, para biriminin değer kaybetmesi, iki büyük şehirde AKP için olumsuz etkiler doğurdu.

AKP kaynakları, İstanbul ve Ankara için çizilen tablonun Antalya ve Bursa gibi diğer büyükşehirler için de geçerli olduğu görüşünde.

Konsensus araştırma şirketinin kamuoyu yoklamaları hem İstanbul hem Ankara’da iki güçlü rakiplerin başa baş yarış çıkaracağına işaret ediyor.

http://tr724.wpengine.com/yavasin-baskentte-10-puan-fark-atmasina-cevap-veremedi-anketlere-guvenmiyorum/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin