AKP’li Yasin Aktay: Türkiye, Suriyelilerle yaşamak zorunda; bu bir imtihan

Yasin Aktay
Yasin Aktay

AKP’nin göç politikaları konusunda önemli isimlerinden, eski genel başkan yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay, Suriyeliler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Euronews’in konuyla ilgili sorularını cevaplayan Aktay, “Türkiye, Suriyeli mültecilerle yaşamak zorunda. Bu bir kader biraz da… Bundan kaçamadığımız gibi, bu bir imtihan. Bizim onları nasıl yönettiğimize bakmamız gerekiyor. Bir açıdan baktığımızda da göç bir toplumu dirilten bir şeydir. Canlandıran bir etki de yapar. Zaman zaman Antep’te Suriye düşmanlığının kabardığı durumlar oluyor. Fakat bir taraftan da işverenler Suriyelilerden çok memnun. Suriyelileri çekin Antep ekonomisi çöker diyorlar.” şeklinde konuşuyor.

Yasin Aktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nin “İktidara geldiğimizde Suriyelileri kendi ülkelerine göndermek istiyoruz.” açıklamasının gerçekçi olmadığını anlattı. Aktay, “Pratik olarak mümkün değil. Bunu yapamayacağını biliyor Kılıçdaroğlu. Neden yapamaz? Netice itibariyle ülkeye sığınan Suriyeli mülteciler belli bir hukuki statü elde etmiş oluyorlar. Uluslararası göçmen hukukuna göre bu insanlar gerekçesiz bir biçimde herhangi bir suç işlememişlerse gönderemezsiniz. Kuru kuruya göçmen politikası yapmak bir popülizm.” ifadelerini kullanıyor.

ESAD REJİMİNİN GİTMESİNDEN BAŞKA ÇARE YOK!

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Suriyelileri katillerin kucağına atamayız’’ dedi ama Ak Parti’nin Suriyeli göçmenler konusunda tam olarak tavrı nedir?” sorusuna ise Aktay şöyle cevap veriyor: “Kılıçdaroğlu ben Esad ile anlaşır gönderirim diyor ama nasıl olacağı yok. Esad rejiminin gitmesinden başka çare yok. Esad rejimine güven olmaz. Bu insanların Suriye’ye gidebilmesi için şartların düzelmesi gerekir.”

TÜRKİYE’YE ENTEGRE OLDULAR

“Entegre oldular. Bugün Suriyeli çocuklar sizden benden daha iyi Türkçe konuşuyor. Adam Suriyelilerden nefret ediyor, neden? Diyor ki nargile içiyor. Sana ne nargile içmelerinden. Keyif çatıyor diyor, e keyif çatmak sadece senin hakkın mı? O da insan. Sen onun hangi şartlar da buraya geldiğini biliyor musun? Travmalarla dolu bir insanın nargile içmesi sana neden bu kadar dokunuyor. O da plaja gidiyor deniliyor. E sen Bodrum’a Antalya’ya gidiyorsun, onun gittiği yerlere de gitmiyorsun.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin