AKP’li Özkan: Türkiye düşmanları, ucube parlamenter sistemi zorla dikte ettirdi

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yine çok tartışılacak açıklamalarda bulundu. TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Özkan, Türkiye düşmanlarının ‘güçlü’ Türkiye istemediği için ‘ucube’ parlamenter sistemi dikte ettirdiğini savundu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin üçüncü yılını değerlendiren Özkan, “Özellikle Türkiye’de milli iradeyi alaşağı etmek isteyenler güçlü hükümet, güçlü parlamento, güçlü hukuk yerine sürekli itiş kakış içinde olan ucube parlamenter sistemi zorla dikte ettirdiler. O günden bugüne çıkardığımız derslerle cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini hayata geçirdik. Türkiye düşmanları hiçbir zaman, güçlü Türkiye istemediler. Onun için bu ucube parlamenter sistemi zorla dikte ettirdiler.” ifadelerini kullandı.

Özkan’ın söz konusu açıklamasıyla ne demek istediği net olarak anlaşılamadı. Zira AKP’nin getirdiği başkanlık sistemi, ‘Meclis’i tamamen bypass etti. Ülke hukuksuz KHK’larla yönetiliyor. Muhalefet iktidarın hukuksuzluklarını meşrulaştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Özkan, ‘milli irade’den bahsediyor ancak HDP’li onlarca belediye kayyımlar eliyle gasp edildi. Milletin iradesi yok sayıldı. Cahit Özkan, ‘güçlü’ hükümetten bahsediyor. Ancak sorun şu ki, başkanlık sistemiyle ortada hükümet diye bir ‘aygıt’ da kalmadı. Her şeye ‘tek adam’ karar veriyor. Ayrıca Cahit Özkan’ın kimi suçladığı da belli değil.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin