AKP’li Başkan’dan yerel basınının sesini kısmak için ruhsat denetimi!

AKP’li Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan, kendisi hakkında haber yapan yerel basını susturmak için zabıta göndererek ruhsat denetimi yaptırdı. Karaelmas Gazeteciler Derneği yaşananlara “Medyaya yönelik gözdağı operasyonu’’ şeklinde tepki gösterdi.

AKP’li Belediye Başkanı Selim Alan’ın kendisi hakkında çıkan haberler üzerine yerel basın ofislerine zabıta göndermesine pek çok basın meslek örgütü tepki gösterdi. Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Zonguldak Adliyesi’nin karşısında yaptığı açıklamada, Belediya Başkanı Alan’ın kendisini eleştiren medya organlarına cephe aldığına dikkat çekildi. Açıklamayı okuyan KGD Başkanı Mustafa Emen, “Bu ayrıştırıcı dilin kimseye faydası olmayacağı aşikârdır. TV, gazete ve haber ajanslarına zabıta göndererek ‘işyeri açma ruhsatı’ denetimi yapmak, denetimden öte medyaya yönelik gözdağı operasyonudur.” diye konuştu.

GAZETECİLERİ HEDEF TAHTASINA KOYDU!

Gazetecilerin son günlerde hedef tahtasına konulduğuna dikkat çeken Emen, şu ifadeleri kullandı: “Şüphesiz ki, gazetecilerin diğer meslek örgütlerinden ve esnaflardan hiçbir ayrıcalığı yoktur! Sayın Selim Alan, AKP Milletvekili Hamdi Uçar ve AKP’li Kozlu Belediye Başkanı sayın Ali Bektaş’ın gazetecileri hedef tahtasına koyarak yaptığı açıklamaların ardından yapılan bu denetim en hafif tabirle intikam ve ihtiras kokmaktadır.”

BAŞKAN İLK KEZ YAPMIYOR

AKP’li Belediye Başkanı Alan’ın yerel medyaya ilişkin ilk icraatı da bu değil. Alan, geçen hafta yaptığı bir açıklamada kentteki gazetecilerin görevlerini tam anlamıyla yapmadığını iddia ederek “Tabii ki siyaset yapıyoruz, eleştiriye açığız. Ama hakaret, iftira, yalan haber yapan varsa bana göre sarı basın kartı da varsa yırtıp atsın” aba altından sopa göstermeyi ihmal etmemişti.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin