AKP’den Türkiye’yi tehdit eden Talibana sitem: ‘İletişim kazası’ oldu

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Taliban’ın Türkiye’yi tehdidine ilişkin, ‘Kabil Havalimanı korunmazsa büyük sıkıntı çıkar. Türkiye bütün taraflarla görüşüyor. Taliban’ın açıklamasında olumsuz ifadeler var. İletişim kazası olduğunu değerlendirmek istiyoruz. Türkiye orada işgalci güç değildir” açıklamasını yaptı.

Afganistan’da ABD’nin çekilme açıklamasıyla birlikte ilerleyişini hızlandıran Taliban, Türkiye’ye yönelik bir açıklamada bulunmuştu. NATO birliklerinin çekilme sürecinde Afganistan’daki gücünü artıran Taliban, Türkiye’yi Afganistan’da kalmama konusunda uyararak, ABD çekildikten sonra Türk askerinin ülkede kalması durumunda “işgalci” olarak nitelendirileceğini ve tüm “işgal güçlerine” karşı Taliban’ın “cihat politikasını” uygulamaya devam edeceğini belirtmişti.

AKP Sözcüsü Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Afganistan’la ilgili şunları söyledi: 

“Afganistan’a yeni gitmiyoruz, zaten oradayız. Afganistan bağımsızlığını kazandığında ilk diplomatik misyonu Türkiye açmıştı. TBMM’yi tanıyan ikinci ülke Afganistan’dır.

NATO oradan çekiliyor. Kabil Havalimanı korunmazsa büyük sıkıntılar ortaya çıkar. Türkiye bütün taraflarla görüşüyor. Taliban’ın açıklamasında olumsuz ifadeler var. Bunun bir iletişim kazası olduğunu değerlendiriyoruz. Türkiye orada işgalci güç değildir.

Biz Afgan halkının yararına da bir faaliyet yürüteceğiz. Şimdiye dek yürüttüğümüz faaliyetten farklı değil. Türkiye’nin terör, yasadışı göç ve uyuşturucuyla mücadelesi açısından değerlendirilmesi gereken bir konu”

Taliban, ABD, Afganistan çekildikten sonra Türk askerinin ülkede kalması durumunda “işgalci” olarak nitelendirileceğini ve tüm “işgal güçlerine” karşı Taliban’ın “cihat politikasını” uygulamaya devam edeceğini belirtmişti.

GALATARASAY AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz günlerde Galatasaray’ın hazırlık maçı için gittiği Yunanistan’a PCR testlerinden kaynaklı alınmamasına değinen Çelik, “Ben Yunanistan dışişleri bakanının açıklamalarını bir dış politika açıklaması değil bir iç politikaya dönük açıklama olarak görüyorum. Bu sebeple sürekli Türkiye’ye dönük olarak bu yalan söylemlere başvurduğunu değerlendiriyorum” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin