AKP’den İstanbul seçimi için ‘torba’ adımlar: Gıda kolisi ve kısa askerlik

AKP’nin Meclis’e getirdiği yeni torba yasa teklifinde, İstanbul seçimleri öncesi devlet kesesinden gıda kolisi dağıtılmasını sağlayacak özel bir düzenleme hazırlandığı iddia edildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise bir süredir hazırlığı yapılan ve ayrıntıları tartışılan yeni askerlik sisteminin Ramazan Bayramı’ndan önce yasalaşacağını söyledi.

Sözcü’nün haberine göre, yerel seçimde oy alabilmek için 250’şer gramlık paketler halinde çay dağıtan AKP, 23 Haziran İstanbul seçimlerinde büyük gıda paketleri dağıtmak için torba yasa teklifine özel bir madde koydu.

Bugün (Çarşamba) Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek teklifin 9’uncu maddesine göre, tıpkı Çaykur’dan alınan çay gibi, kamu kurumları ve belediyelerin tarımsal birlik ve kooperatiflerden alacağı tarımsal ürünler de artık Kamu İhale Yasası’ndaki istisnalar kapsamına girecek.

Çaydan sonra zeytin, yağ, un dağıtımı

Bu madde yasalaşırsa, kamu kurumlarıyla belediye ve belediye şirketleri Çaykur çayının yanı sıra artık tarımsal kooperatif, birlik ve üretici örgütlerinden ihale yasasına tabi olmadan diledikleri gibi tarımsal üretime yönelik ihtiyaç duyulan mallar ile tarımsal üretimle elde edilen ürünleri satın alabilecek. AKP’nin bu madde sayesinde, İstanbul seçmenine sadece çay paketi değil, aynı zamanda içerisinde yağ, zeytin, un, bulgur, pirinç ve benzeri her türlü tarımsal ürünün bulunduğu büyük gıda kolilerini dağıtma imkanına kavuşacağı ifade edildi.

Erler generalliğe kadar yükselebilecek

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazetelerin Ankara temsilcilerine, bedelli askerliği sistemli hale getiren, askerlik süresini herkes için 6 aya düşüren ve her Türk genci için profesyonel askerliğin/uzmanlığın yolunu açan yeni düzenlemenin detaylarını anlattı. Habertürk’e göre, hazırlanan kanun teklifinin bayramdan önce yasalaşmasını beklediklerini vurgulayan Akar, TSK’ya er olarak giren bir Türk gencinin şartları yerine getirmesi durumunda generalliğe kadar yükselebileceğini söyledi.

Yeni askerlik sistemi düzenlemesi ile önceki yıllardan kalan silah altına alınabilecek 2 milyon 200 bin yükümlünün eritilmesi amaçlanıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin