AKP sözcüsüne göre, Erdoğan ‘Binali Yıldırım’la devam edecek, belediyeye kayyım atayacak

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, YSK’nın İstanbul’da seçimleri yenileme kararı almasını değerlendirdi. Çelik, 23 Haziran’da yapılacak yeni seçimlerde Binali Yıldırım’ın yeniden aday olacağını radikal bir değişiklikte bulunmaycaklarını belirtti.

YSK’ya aldırılan karardan sonra Tayyip Erdoğan ve AKP’nin taktiğini dair ipuçları veren Çelik, Erdoğan’ın Binali Yıldırım ile devam edeceği, İçişleri Bakanlığı eliyle İBB’ye kayyım atayacağı sinyalini verdi.

Çelik, YSK’ya yaptıkları itirazın kabul edilmesinden sonra kameraların karşısına geçti. Sözcü Çelik, gazetecilerin Binali Yıldırım’ın yeniden aday olup olmayacağına yönelik sorusuna, “Radikal bir değişiklik olmayacak” yanıtını verdi.

KAYYIM ATAYACAKLAR

Çelik, İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul’da yeni yapılacak seçimlere kadar kayyım atayabileceğini ileri sürdü.

Ömer Çelik, “Dün biz demokrasi mücadelesi verirken karşımızda yargı vesayetine ve askeri vesayetine sığınanlar, bugün bizi sonuçları kabullenmemek gibi temelsiz bir iddia ile karşı karşıya bırakmaya çalışıyorlar. Bunun boş bir iş olduğu açıktır. YSK, birinin elinden alıp da bir başkasını galip ilan etmiyor. Seçimi yenileyin, usulsüzlükler var, milletin iradesine yeniden başvurun diyor.” ifadelerini kullandı.

AKP Sözcüsü Çelik “Hukuki sürece saygı göstermeyenin siyasi sonuca da saygısı olmayacağını net bir biçimde görmek lazım.” dedi.

Çelik şunları söyledi: “Sadece usulsüzlüklere göz yumarsak bize demokrat diyecekler. Usulsüzlüklere göz yummadığımız için demokratlığımızı eleştirmeye kalkıyorlar. Bugünkü karar, ‘Hakimleri Kızılay’da yürütmeyiz’ diyenlere bir cevaptır. ‘Kızılay’da yürürseniz yüzünüze tükürürIer’ diyenlere bir cevaptır. ‘Sizi Yüce Divan’da yargılarlar’ diyenlere bir cevaptır. Bütün bu tehditlere karşı Türkiye’nin demokratik kapasitesini, hukuki olgunluğunu gösteren bir cevaptır. Türkiye’nin hukuk gücü, demokrasi gücü, bu süreçleri olgunlukla ve sakinlikle yürütmeye muktedirdir.”

AKP Sözcüsü Çelik, “Cumhurbaşkanımız bulunduğu hiçbir makama seçilmeden gelmemiştir. O sebeple iş başına gelen yöneticinin berrak ve net bir sonuçla iş başına gelmesini çok önemser. Bu bakımdan kararı olumlu bulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Çelik, “(Çözüm sürecinin yeniden başlayacağı iddiaları) Bir gündem yok, bu sadece belli çevreler tarafından ortaya çıkarılan bir gündem.” cevabını verdi.

TÜSİADI’eleştirerek “TÜSİAD, YSK’nın yetkilerine sahip bir kurum değil fakat TÜSİAD sürekli kaygılanmakla meşgul bir kurum. Her ne siyasi tartışma olsa kutuplaşmaktan, kaygıdan bahsediyor.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin