Yenilgiyi kabullenemeyen AKP, İstanbul ve Ankara’nın tamamında itiraz süreci başlattı

İstanbul ve Ankara’da yerel seçimi kaybeden iktidar partisi AKP, her iki ilde sonuçlara itiraz ediyor. AKP’nin İstanbul’daki bütün ilçelerde seçim sonucuna itiraz etme kararı aldığı bildirildi. Ankara’da ise toplam 12 bin 180 sandığın büyük bölümüyle ilgili itiraz süreci başlatıldığı belirtildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, AKP bugün saat 15:00’e kadar İstanbul’un 39 ilçesinde seçim sonuçlarına itiraz etme kararı aldı. Cumhur İttifakı’nın AKP’li İstanbul Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, dün açıklanan son rakamlara göre CHP’li rakibi Ekrem İmamoğlu’nun 25 binden fazla oy gerisinde kalmıştı. Yıldırım geçersiz oyların yanlış yazılma ihtimaline işaret ederek hukuki süreci devam ettireceklerini söylemişti.

AKP Sözcüsü: Geçersiz oylarla ilgili YSK’ya başvurabiliriz

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, düzenlediği basın toplantısında sandık sonuç tutanakları ile sayım-döküm çizelgesi arasında “uyumsuzluklar” tespit ettiklerini ve itiraz edeceklerini kaydetmişti. Çelik, geçersiz oylarla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurulabileceğini de ifade etmişti.

Ankara’da sandıkların büyük bölümüne itiraz

AKP Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, dün yaptığı açıklamada “Kullanılan oyların doğru bir şekilde sonuçlara yansıyıncaya kadar takipçisi olacağız, bu anlamda tüm hukukçularımız ile birlikte yarın 12 bin 180 sandığın büyük bir bölümüne hukuki yollardan gerekli itirazlar gerçekleştirilecektir. Bizim açımızdan bu seçim henüz sonuçlanmamıştır.” deerlendirmesini yaptı.

YSK: İtiraz olmayan yerlerde mazbata verilecek

Öte yandan YSK Başkanı Sadi Güven, bu sabah yeni bir açıklama yaptı. Seçimlere itiraz olmayan yerlerde mazbataların verileceğini bildiren Güven, “Dünden itibaren itiraz süreci başladı. Bugün saat 15.00’e kadar İlçe Seçim Kurulları’na itiraz süresi var. İlçe Seçim Kurulları’nın 2 günlük bir karar verme süresi var. İtiraz olmayan yerlerde mazbatalar verilecek.” dedi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin