AKP-MHP’den yeni taktik: Tutanakları imzalamadılar, Maltepe’de 576 sandık yeniden sayılacak

AKP ve ortağı MHP’nin talebi üzerine Maltepe’deki 400 sandık için üçüncü kez ‘sayım’ kararı alındı. Karar sonrası sayılması gereken sandık sayısı yeniden 576’ya çıktı. YSK’nın yazılı talimatına rağmen AKP ve MHP’li temsilciler tutanaklara imza atmadıkları için memurların da imzalamadıkları öğrenildi. Bundan sonra sayımları ise sadece iki kurul yapacak!İstanbul’daki seçimlerle ilgili dün gece yarısı yeni bir gelişme yaşandı. AKP ve MHP’nin talebi üzerine İlçe Seçim Kurulu, Maltepe’deki 400 sandığın üçüncü kez sayılmasına karar verdi. CHP ise bu karara itiraz etti. Sayım durdu. Seçim Kurulu’nun kararıyla sayılması gereken sandık sayısı bir anda 576’ya çıktı.

Gelişmeyi CHP eski milletvekillerinden gazeteci Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından duyurdu. İşte o paylaşımlar: “Maltepede’ki sayım Çünkü; YSK’nın yazılı talimatına rağmen; memurlar, AKP ve MHP’li temsilciler tutanaklara imza atmıyor diye imza atmayacaklarını söylüyor. Oysa ki; YSK’ya göre hakimler ile CHP ve SP temsilcilerinin imzası yeterli. Maltepe Seçim Kurulu şu an toplantıda.”

AKP’NİN İSTEDİĞİ SONUÇ ÇIKMAYINCA!

“AKP-MHP, Maltepe’deki sandıkların tümünü saydırarak değişik bir sonuç almayı planlıyordu. Sonuçlar istedikleri gibi çıkmayınca bu kez de sayım bitmesin diye hakimlerin tutanaklarına imza atmıyorlar. Memurlar da kendilerini baskı altında hissediyor. İktidar halka meydan okuyor.”

SAYIM BİTSE, MAZBATA VERİLECEKTİ

“AKP ve MHP, İlçe Seçim Kurulu’nun oluşturduğu son 10 sayım istasyonunun saydığı 300 sandığın yeniden sayılmasını istiyor. Bunun anlamı 800 sandığı geçen sayım işleminin yeniden 500’lere dönmesi… Oysa ki; engelleme olmasa sayım bu gece bitecek, yarın mazbata verilecekti.”

SAYIMI SADECE İKİ KURUL YAPACAK

“AKP ve MHP, İlçe Seçim Kurulu’nun yaptırdığı 400 sandığın sayımını iptal ettirdi. Bunun anlamı şu; sayımlar, 500. sandıktan yeniden başlayacak. Sayımları, ilk oluşturulan iki kurul yeniden sayacak. Bu yüzden, şu an toplan 576 sandık sayılmayı bekliyor. CHP karara itiraz etti.”

PARTİ DEVLETİ HUKUKU EZİYOR

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, AKP ve MHP eliyle bir kördüğüme dönüştürülürken, tam anlamıyla bir hukuk rezaleti yaşanıyor. YSK’nın yazılı talimatı bile, iktidar baskısı karşısında hiçbir anlam ifade etmiyor ve hükümsüz kalıyor. Parti Devleti hukuku eziyor.”

KAFTANCIOĞLU: BAHARIN GELİŞİ ENGELLENEMEZ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise tepkisi şu paylaşımlarla gösterdi: “Maltepe ilçe seçim kurulları YSK tarafından alınan terminal sayısı artırma kararını uygulamış olup yine YSK tarafından alınmış bir kararla artırılan sayım terminalleri iptal edilmiştir. Karara itirazımızı yapıyoruz. Sakin, sağduyulu ve kararlı bir şekilde süreci takip ediyoruz. Ne yapılırsa yapılsın bilinmelidir ki baharın gelişi engellenemez..”

TANAL: CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA ŞİKAYET EDECEĞİM

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal paylaştığı mesajda, Maltepe’deki sayımlarda YSK’nın yazılı talimatına rağmen tutanaklara imza atmayan memurları Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet edeceğini duyurdu: ”Ak Parti ve MHP’ler birlikte tutanakları imzalamayan Memurlar hakkında YSK son Kararı..Sayıma devam yönünde…O Memurlar parti militanı gibi davrandıkları İçin cumhuriyet savcısına şikayet edeceğim… Seçim sonuçlarını geciktirmek,manipülasyon yapmak ve kamu düzenini bozma suçunu işliyorlar.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin