AKP iktidarının Gülen’in iadesi için yaptığı 8. başvuru da reddedildi: “Bunlar delil değil”

15 Temmuz sonrası Fethullah Gülen’in ABD’den iadesi için 7 ayrı talepte bulunan AKP iktidarına başvurularını yetersiz bulan ABD yargı makamları 8. başvuruyu da aynı gerekçe ile reddetti. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, geçtiğimiz ay yapılan yeni başvuru için, “Gülen’in iadesi için ABD’ye ek kanıtlar sunduk, yetersiz bulundu.” dedi.

Daha önceki başvurularını birçoğu delilden uzak bilgilerden oluşuyordu. Özellikle Havuz Medyası’ndan çıkan haberler de önemli bir yer tutuyordu.

Büyükelçi Serdar Kılıç’ın iddiasına göre, kısa süre önce ek kanıtlar sunuldu ancak bunun ABD yönetimi üzerinde bir etkisi olmadı. Kılıç, “ABD’liler, hâlâ daha bunun üzerinde çalışıyor, sunulanların yetersiz olduğunu belirterek ek bilgiler talep etmeyi sürdürüyor” açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz ay ABD’li mevkidaşı William Barr ile Washington’da bir araya gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye’nin Gülen’in için daha önce yapılan 7 ayrı iade talebin olduğunu söylemişti. Gül’ün ‘bunlar delil’ dediği başvurulardan artık olumlu bir gelişme beklediklerini söylemişti. Gül, “Yargılama aşamasında çıkan tüm deliller de buradaki makamlara iletildi.” iddiasını öne sürmüştü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin