AKP, Çin’in izinde!

HABER-İNCELEME | İLKER DOĞAN 

İktidara yakınlığıyla bilinen Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, Akit TV’de katıldığı ‘Derin Kutu’ isimli programda skandal ifadeler kullandı. Hizmet Hareketi ile uzaktan yakından ilgisi olanların tamamının toplama kamplarına gönderilmesini ve burada psikolojik yöntemlerle zihinlerinin kontrol edilmesi gerektiğini anlattı. Cemaat mensuplarına ‘insan’ olarak bakmadığını söyleyen Özgüven, “Birçoğunu tanıyorum. Ben bunlara şey olarak bakmıyorum; kalbi varmış, beyni varmış vs. Bunlar beni ilgilendirmiyor. Devlet gibi düşünürsem; ben bunlara bir yatırım yaptım, bunları okuttum. Bunların vücudu kendilerine ait değil. Onlar bana hizmet etmek zorunda.” ifadelerini kullandı. Toplama kamplarına alınan Cemaat mensuplarının psikolojik yöntemlerle ‘rehabilite’ edilmesi gerektiğini söyledi. 

Muttalip Kutluk Özgüven’in sözleri Çin’in toplama kampları ve AKP’nin müttefiki Doğu Perinçek’in açıklamalarını akıllara getirdi. Çin, yıllardır Uygurları Muttalip Kutluk’un bahsettiğine benzer toplama kamplarında işkenceden geçiriyor. Perinçek ve ona bağlı Aydınlık grubu ise söz konusu kamplarda ‘eğitim’ verildiğini belirterek, Uygurlar’ı ‘terörist’ olarak tanımlıyor. Öyle görünüyor ki Türkiye, yandaş akademisyenleriyle birlikte Çin’in yörüngesine çoktan girmiş durumda…  

AKP rejiminin yayın organlarından Akit TV’de 24 Haziran’da yayınlanan ‘Derin Kutu’ isimli programda Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik akıl almaz ifadeler kullanıldı. Programın konuklarından Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, Cemaat mensubu olduğundan şüphe edilen insanların tamamının kurulacak toplama kamplarına gönderilmesini ve burada ‘rehabilite’ edilmesi gerektiğini anlattı. Özgüven, “Rehabilitasyon kampları kurulması, bunun için kanun çıkarılması lazım. Cemaat mensuplarının bu kamplara götürülererek psikolojik olarak çalışmalar yapmamız lazım. Bunların zihin kontrol mekanizmasını bozmanın yöntemi de yine psikolojik yöntemlerle olur. Sürekli olarak gece gündüz filmlerin izletilmesi… Tıpkı DAEŞ’e yapıldığı gibi… Ve o rehabilitasyon kampında bu şekilde olması lazım.” dedi.  

ÇOCUKLARI VAR, BÜYÜYORLAR!

Cemaat mensuplarına ‘insan’ olarak bakmadığını farklı kelimelerle anlatan Özgüven, skandal cümleler kullandı: “Normal insanlar gibi görünmesine rağmen… Birçoğunu tanıyorum. Ben bunlara şey olarak bakmıyorum; kalbi varmış, beyni varmış vs. Bunlar beni ilgilendirmiyor. Devlet gibi düşünürsem; ben bunlara bir yatırım yaptım, bunları okuttum. Bunların vücudu kendilerine ait değil. Onlar bana hizmet etmek zorunda. Dolayısıyla bu insanların benim aleyhimde olmalarını hazmedemiyorum. Bunun için ne yöntemler varsa (illa polis, güvenlik yöntemleri değil) psikolojik yöntemleri biz kullanmadık! Yurt İçinde yüzbinlercesi var. Çocukları büyüyor! Belli yerlere giriyorlar. Bu tehlike bitmedi.” 

TIPKI ÇİN’İN TOPLAMA KAMPLARI GİBİ 

Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’in açıklamaları akıllara Çin’in Uygurları yıllardır işkenceden geçirdiği toplama kamplarını getirdi. Doğu Türkistan’daki Müslüman Uygurlar, Pekin hükümeti tarafından sözde ‘Eğitim Merkezleri’nde yıllardır işkenceden geçiriliyor.  Görevli Çinli kadın,  tıpkı Muttalip Kutluk Özgüven gibi konuşuyor toplama kampındaki Uygurları anlatırken: “Radikal düşüncelerden etkilenmiş durumdalar. Bizim amacımız onları bu aşırı düşüncelerden kurtarmak.”

Çin’e göre Uygurların tamamı ‘İslam’ dini nedeniyle ‘akıl hastası’ ve tedavi edilmeli. Bunun için kamplara alınan Uygurlar’a saatlerce Çince ezberletiliyor. Yüzlerce defa ‘Çin Komünist Partisini seviyorum’ yazdırılıyor. Çin devlet başkanının yazdığı şiirler okutuluyor. Direnenler işkeceden geçiriliyor. Muttalip Kutluk Özgüven de toplama kamplarına alınan Cemaat mensuplarına bunların yapılmasını öneriyor. 

TUTUKLAMA İÇİN NEDENE İHTİYAÇ YOK! 

BM’ye göre 1 milyon civarında Uygur, Çin’in ‘eğitim’ merkezi olarak tanımladığı ‘beyin yıkama’ kamplarında soykırıma uğruyor. Söz konusu kampların sayısı 500 civarında. Çin hükümetine göre sakal bırakmak, Kur’an okumak, namaz kılmak, whatsapp kullanmak  ya da yurt dışına seyahat etmek tutuklanma nedeni. Cemaat mensupları da bankaya para yatırdığı, çocuklarını özel okula gönderdiği, sendikaya üye olduğu ya da telefonuna haberleşme programı indirdiği için tutuklanıyor. Neden tutuklandığını, neyle suçlandığını bilmeyen onbinlerce Cemaat mensubu var. 

PERİNÇEK: UYGURLAR TERÖRİST!

AKP, Uygurlara yapılan zulme yıllardır tek kelime etmiyor. En büyük müttefiki Doğu Perinçek Uygurları ‘terörist’ olmakla suçluyor. Çin’in kamplarında eğitim verildiğini, ‘teröristlerin’ rehabilite edildiğini savunuyor. Rejime yakınlığıyla bilinen Muttalip Kutluk Özgüven’in sözlerinin Perinçek’in açıklamalarıyla benzeşmesi dikkat çekici. Yeni müttefiki Perinçek’in izinden giden AKP rejimi, yandaş akademisyenleriyle Çin’in yörüngesine çoktan girmiş görünüyor.

2 YORUMLAR

  1. Bırakalım konussunlar kim olduklarını neler dusunduklerini neler yapacaklarını kısaca cibilliyetlerini herkes gordun duysun bilsin, Herkese para versek her deligin ardına baksak bunlar kim ve nedir nerededirler ne dusunur ne amaclar bilip ogrenemezdik , Sonucta mahseri vicdan yanıltılamaz, vicdan terazisinde iyi ve kotu tartılır insanlar kim iyi kim kotu gorur. Buraya dogru hızla gidiyoruz zaten.

  2. Dua et hakkında konuştukların gerçekten terörist değil. Hepsi adam gibi adamlar. Gerçek terör örgütleri hakkında bile böyle konuşamamışken ağzı var dili yok insanlar hakkında ahkam kesiyorsun. Sana o unvanı veren makamı sorguluyorum ben. Birde ne içiyorsun bu kafayı nasıl yaptın bir bilsem.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin