AKP çiftçiyi unuttu!

ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN

Artan girdi maliyetleri ve AKP’nin ithalata dayalı tarım politikası sebebiyle Türkiye çiftçisi tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. AKP, 2006 yılında çıkarılan kanuna göre GSYİH’nın en az yüzde 1’ini tarıma destek için ayırmak zorunda ancak 2007’den bu yana tarımsal destek için ayrılan pay hiçbir zaman yüzde 1’i bulmadı. Bugün itibariyle devletin çiftçiye borcu 150 milyara dayandı. Bu arada çiftçinin borcu ise AKP döneminde 46 kat artarak 115 milyar liraya ulaştı. Çiftçi devletten yasal alacağını alsa borcunu kapatacak ama sesini duyan yok! İktidar, çiftçiye borcunu ödemek yerine borçlarının yüzde 9 faizle 5 yıla kadar vadelendirileceğini müjde olarak sunuyor!

Son iki yılda artan girdi maliyetleri ve iktidarın ithalata dayanan tarım politikası Türk çiftçisinin belini büktü. Çiftçi borç batağında. CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal’ın hazırladığı raporda, BDDK verilerine göre Eylül 2019 itibarıyla kullandırılan tarımsal kredilerin hacminin 115 milyar 193 milyon TL’ye ulaştığı belirtiliyordu. AKP, 2002’de iktidara geldiğinde çiftçi sayısı 2,6 milyondu. Çiftçinin toplam borcu ise yaklaşık 2,5 milyar TL civarındaydı. Bir çiftçinin ortalama borcu ise bin TL’ydi. Çiftçinin borcu AKP iktidarı döneminde 46 kart arttı.

ÇİFTÇİLERİN YÜZDE 93’Ü İPOTEK ALTINDA

Bir başka CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in verdiği bilgilere göre ise bugün tapusu üzerine ipotek konulan kişi sayısı 1 milyon 964 bin. Girgin, daha bir kaç gün önce yaptığı açıklamada, “2018 yılı sonu tarihi itibariyle Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi 2 milyon 103 bin; buna göre çiftçimizin yüzde 93,3’ünün borcu nedeniyle tarlasında, bağında, bahçesinde ipotek var.” demişti.

TAKİPTEKİ KREDİ MİKTARI YÜZDE 54,8 ARTTI

BDDK’nın sektörel kredi verileri de çiftçinin içinde bulunduğu borç batağının her geçen ay katlanarak arttığını ortaya koyuyor. Buna göre, tarım sektöründe takipteki kredi miktarı, 2019 Haziran’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54.8 artarak 4.3 milyar liraya yükseldi. Aynı dönemdeki toplam nakdi krediler de yüzde 10.4 yükselerek 108.6 milyar liraya çıktı.

VARLIK İÇİNDE YOKLUK!

Çiftçinin hali perişan. Ancak deyim yerindeyse Türk çiftçisi varlık içinde yokluk çekiyor! Zira bugün itibariyle devletten 150 milyara yakın alacaklı! 2006 yılında yürürlüğe giren Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesine göre, her yıl tarımsal destekleme için bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi milli hasılanın en az yüzde 1’i düzeyinde olmak zorunda. Kanun maddesinde, “Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi milli hasılanın yüzde 1’inden az olamaz.” diyor.

ORAN HER GEÇEN GÜN AŞAĞI ÇEKİLİYOR

Ancak 2006 yılından bu yana iktidar, çiftçinin kanuni hakkı olan söz konusu payı hiçbir zaman tam ödemedi. Aksine 2006’da yüzde 0,6 olan oran, önce yüzde 0,5’e ardından da yüzde 0,4’e düşürüldü. Özetle GSYİH’dan çiftçiye ayrılması gereken pay her geçen yıl daha da aşağı çekildi. Bugün itibariyle TR724’ün resmi rakamları dikkate alarak yaptığı hesaba göre devletin çiftçiye borcu 147 milyar lira civarında.

CHP’Lİ BARUT: DEVLET SUÇ İŞLİYOR

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut’a göre ise rakam 177 milyar lira. Barut, “Üreticilere 318 milyar lira destek verilmesi gerekiyordu. Üreticilere verilen destek tutarı 141 milyar lira oldu. Hükümet kanuna uymayarak suç işliyor. Kanuna göre çiftçinin alacağı 177 milyar lira garanti müşterili köprü, otoyol, havalimanı ve hastane ihaleleri için mi kullanıldı?” diyor.

BORÇ ÖDEMEK YERİNE, FAİZLİ KREDİ MÜJDESİ!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz hafta çiftçiye müjde verdi! Çiftçilerin Ziraat Bankası’na olan borçlarının yüzde 9 faizle 5 yıla kadar vadelendirileceğini söyledi. AKP, borcunu ödese, çiftçinin borcu kalmayacak! Ancak bunu yapmak yerine çiftçiye faizli krediyi müjde olarak sunuyor!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin