Akın akın geliyorlar ama TSK’ya göre, Afgan göçmen sayısında artış yok

afgan sığınmacılar mülteciler

Son dönemde sınırdan denetime takılmadan geçen Afgan göçmenlere ait videoların sosyal medyada yayılması üzerine TSK kaynakları açıklama yaptı. Söz konusu açıklamaya göre, Afgan göçmen sayısında artış olmadığı gibi sınırlarda denetimlerde üst düzeyde yapılıyor.

Son dönemde sosyal medyada “Afgan göçmenler sınırları ellerini kollarını sallayarak geçiyor” ifadeleriyle paylaşılan videoların sayısı arttı. En son 14 Temmuz’da onlarca Afgan’ın sınırlardan giriş yaptığına dair görüntüler paylaşıldı.

Güvenlik kaynakları, konuyla ilgili DHA’ya konuştu. İsmi açıklanmayan kaynaklar, “Afganistan’dan gelen göçmen sayısında artış olmadığı, hudut hattının 20’ye yakın tabur, komandolar dahil 20 bin civarında personel, modüler beton duvar, elektro-optik kuleler ve insansız hava araçları ile 24 saat boyunca izlendiğini’ belirterek iddiaları yalanladı.

Afganistan’dan gelen göçmen sayısında şu an için artış yaşanmadığını kaydeden kaynaklar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı hudut birliklerinin sınır hatlarındaki önlemlerinin artarak devam ettiğini öne sürdü. Afganistan’dan olası göç dalgasına yönelik ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar ile koordineli çalışmaların yürütüldüğünü belirten kaynaklar; göçe engel olabilmek için sadece tedbirlerin yeterli olamayacağına, istikrarsızlığın önüne geçilmesi gerektiğine, bu nedenle Afganistan’da siyasi çözümün önemli olduğuna vurgu yaptı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin