Akdeniz’de tekne faciası: En az 100 göçmen hayatını kaybetti

Akdeniz’deki tekne kazasında en az 100 göçmenin hayatını kaybetti. Acı haberi Uluslararası Göç Örgütü duyurdu.

Uluslararası Göç Örgütü’nün Twitter hesabından açıklamada, “Trajediden üzüntü duyuyoruz. Devletlere arama ve kurtarma gemilerini Akdeniz’de konuşlandırma çağrısı yapıyoruz.” denildi.

Ocean Viking Arama Kurtarma Koordinatörü, Luisa Albera yaptığı açıklamada, yardım gemisi Ocean Viking’in Trablus’un kuzeydoğusunda lastik botun enkazını bulduğunu duyurdu. Albera, yaklaşık 130 kişinin bulunduğu teknenin tehlikede olduğu bildirildiğinde en az 10 saat uzaklıkta bulunduklarını belirtti.

Albera, “Bugün, sorumlu denizcilik yetkililerinden destek almadan acımasızca arama yaparken, ticaret gemisi My Rose tarafından suda üç cansız beden tespit edildi. Kısa süre sonra Frontex uçağı bir lastik botun enkazını gördü. Olay yerine geldiğimizden beri, enkazın çevresinde en az on cansız beden gördük ve hayatta kalan kimseyi bulamadık” dedi.

Albera açıklamasını şöyle sürdürdü:

Bu trajedi , Uluslararası sularda Libya Sahil Güvenliği tarafından durdurulan aşırı kalabalık lastik botta ölen bir kadın ve çocuğun Uluslararası Göç Örgütü’nün paylaştığı korkunç haberden sadece bir gün sonra geldi. Devletler, arama ve kurtarma operasyonlarını koordine etme sorumluluklarını bırakarak, özel aktörleri ve sivil toplumu geride bıraktıkları ölümcül boşluğu doldurmaya terk ediyor. Gemimizin etrafındaki denizde bu kasıtlı eylemsizliğin sonucunu görebiliyoruz.
STK’nin açıklamasında, 2021’in başından bu yana Akdeniz’in orta kesiminde 350’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Uluslararası Göç Örgütü Başkanı Eugenio Ambrosi, “Bunlar, uluslararası hukuku ve en temel insani zorunlulukları koruyamayan politikaların insani sonuçlarıdır” diyerek göçmenlerin güvenliğini sağlamayan yetkililere tepki gösterdi. (Birgün)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin