AİHM, Moldova’dan sınır dışı edilen Türk öğretmenler hakkında ihlal kararı verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Moldova’da gözaltına alınıp bu ülke gizli servisiyle MİT’in katıldığı ortak operasyonla Türkiye’ye gönderilen 5 kişinin yaptığı başvuruda insan hakları ihlaline hükmetti.

Moldova’da yaşayan 5 öğretmen, Hizmet Hareketi’ne yakın olduğu gerekçesiyle kaçırılmışı. Hakkında ihlal kararı verilen Yasin Özdil, Müjdat Çelebi, Rıza Doğan, Sedat Hasan Karacaoğlu ve Mehmet Feridun Tüfekçi halen Türkiye’de tutuklu bulunuyor.

Euronews’in haberine göre AİHM, başvuruyla ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) güvenlik ve özgürlük hakkıyla ilgili 5. maddesinini 1. fıkrasının ve aile ve ve özel yaşamla ilgili 8 maddenin Moldova tarafından ihlal edildiği kararını verdi. Adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddenin 1 fıkrasının ihlal edildiği yolundaki şikayet ise kabul edilemez bulundu.

25’er bin euro tazminat ödenecek

AİHM kararı gereği Moldova, her bir başvuru sahibine 25’er bin euro maddi tazminat ödeyecek.

15 Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından Türkiye’nin Moldova Büyükelçisi, bu ülkede faaliyet gösteren ‘Orizont’ okullar zincirindeki öğretmenlerin darbe girişiminde rolü oldukları ve ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla şikayette bulunmuştu.

Bu şikayetin ardından Moldova gizli servisi ve Milli İstihbarat Servisi (MİT) tarafından düzenlenen ortak operasyonla başvuru sahibi Yasin Özdil, Müjdat Çelebi, Rıza Doğan, Sedat Hasan Karacaoğlu ve Mehmet Feridun Tüfekçi ile birlikte 7 Türk vatandaşı 2018 yılı mart ayında Türkiye’ye sınır dışı edilmişti.

Sınır dışına gerekçe: Ulusal güvenliğe tehdit

Sınır dışı edilmeden önce Moldova’dan mülteci statüsü talep eden bu kişilerin başvurusu reddedilirken, yine bu kişilerin ‘ulusal güvenliğe tehdit oluşturdukları’ gerekçesiyle sınır dışı edilmelerine karar verilmişti.

Başvuru sahipleri, Moldova’da haksız yere ve siyasi görüşleri yüzünden tutuklandıkları, bu karara etkili bir şekilde itiraz edemedikleri ve ailelerine akıbetleri konusunda bilgi verilmediği gerekçesiyle, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin güvenlik ve özgürlük hakkıyla ilgili 5. maddesi, adil yargılanmayla ilgili 6 maddesi ve özel ile aile yaşamına saygıyla ilgili 8. maddesinin Moldova tarafından ihlal edildiği şikayetinde bulunmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin