Son 250 yılda 600’e yakın bitki türünün nesli tükendi

Son 250 yılda tabiattaki 600’e yakın bitki türünün neslinin tükendiği belirtildi. Bilim insanları, yok oluşun beklenenden 500 kat daha hızlı gerçekleştiğini açıkladı. İngiltere’deki Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri ile İsveç’teki Stockholm Üniversitesi’nin ortak araştırması, tahminlere değil gerçek verilere dayandırıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) geçen ay yayınlanan bir raporda, bir milyon hayvan ve bitki türünün neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıklamıştı.

BBC Türkçe’nin aktardığı araştırmaya göre son 250 yıl içinde 571 bitki türü yok oldu. Araştırmacılar ayrıca yok olan bitki türlerinin sayısının; nesli tükenen kuşlar, memeliler ve amfibik (hem denizde hem karada yaşayan) canlıların toplam sayısının iki katı olduğunu belirtti.

Tabii yaşama alanları yok ediliyor

Araştırmacılara göre, bitki türlerinin yok olmasının başlıca sebebi tarım ve hayvancılık için tabii yaşama alanlarının yok edilmesi. Ayrıca ağaç kesiminin yaygın yapıldığı ve bitki çeşitliliği bakımından zengin olan tropikal adalar da kayıpların en çok görüldüğü yerler arasında.

Bitkisel yağ üretimi için kullanılan Şili Sandalağacı; yaşamının büyük bölümü yer altında geçen Thismia bitkisi; pembe çiçekli Kutsal Helena zeytin ağacı nesli tükenen bitkiler arasında sayıldı.

Alanında ilk araştırma

Stockholm Üniversitesi’nden Dr. Aelys Humphreys, araştırmalarının alanında bir ilk olduğunu vurguladı. Humphreys, “Hangi bitkilerin, nerede neslinin tükendiğini ve bu sürecin ne kadar hızlı seyrettiği ilk kez belgelendi” ifadelerini kullandı.

Araştırma ekibinde yer alan İngiliz uzman Dr. Eimear Nic Lughadha ise, “Bu gibi araştırmalarla hangi bitkileri nerelerde kaybettiğimizi biliyor ve başka organizmaları da hedef alacak şekilde koruma programlarımızı devreye sokabiliyoruz” dedi.

 

Neden Dünya’nın bitkilere ihtiyacı var?

Bitki türlerinin neslinin tükenmesi, onlara bağlı olarak yaşamını sürdüren yeryüzündeki diğer organizmaların da topluca yok olmalarına sebep oluyor. Bitkilerden beslenen ya da yumurtalarını buraya bırakan böcekler, bu canlılardan bazıları.

Dünya’daki hayatın devamı, oksijen ve gıda kaynağı olan bitkilere bağlı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin