Ahmet Hakan ve Hürriyet’in tehlikeli oyunu

HABER-ANALİZ | M. AHMET KARABAY

Türkiye, bir tehlikeli gündemden başka bir tehlikeli gündeme geçiş yaptı. Türkiye’ye gelen ve yakın zamanda geleceği konuşulan Afgan sığınmacıları tartışırken, iki gün içinde birinciden daha tehlikeli konuya geçiş yaptı. Orman yangınlarından Kürtleri sorumlu tutup kendi insanımıza karşı katliama girişildiği iddiası tehlikenin büyüklüğünü ortaya koyuyor.

Türkiye bu tehlikeli gündemi aşmaya çalışırken Hürriyet Gazetesi, Aydınlık ile aynı anlama gelen manşeti paylaştı. Aydınlık Gazetesi, “Ortak şüphe sabotaj” derken Hürriyet’e göre, 21 şehirde çıkan 32 orman yangını tesadüf sonucu çıkmadı. 

Hürriyet’in attığı “Bu kadarı tesadüf olmaz” manşetini atarak Kürtleri hedef gösterme yolunu seçti. Konya Meram’da, kendilerini ülkücü olarak tanıtan kişilerin daha önce saldırısına uğrayan Kürt kökenli Dedeoğlu ailenin evine silahlı baskın düzenlendi. 

BU YAZIYI YOUTUBE’TA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Kanlı baskında 7 kişi hayatını kaybetti. Evi ateşe veren saldırganlar olay yerinden kaçarak uzaklaştılar. Şunu unutmamak gerek. Saldırganlar, Hürriyet’in manşetini okuyup ellerine silah alıp katliama gitmiş olamazlar. 

Meram’ın Hasanköy mahallesinde 24 yıldan bu yana yaşayan Dedeoğlu ailesi, 15 yıldır komşularının ırkçı saldırıları ile karşı karşıya idiler. 

Lakin, bu katliamın aynı güne denk gelmesini Hürriyet’in kendi manşeti ile sormak gerekiyor. Ey Hürriyet yöneticileri “Bu kadarı tesadüf olamaz” herhalde. 

ORMAN YANGINLARININ ÇIKIŞ NEDENLERİ

Türkiye’nin muhtelif bölgelerinde son üç günde çıkan orman yangınlarının sebeplerine baktığımızda esas itibariyle tek bir sebebi yok. Havalar anormal derecede sıcak ve aşırı ısınan hava nemi iyice azalttı. Kuruyan orman içi otları, en küçük bir sebeple alevlenebiliyor. Kimi zaman bir cam kırığının büyüteç etkisi yapabildiğini unutmamak gerekiyor.

Bir başka nedeni esen sıcak havanın fön etkisi oluşturması. Küresel iklim değişikliği yangınların bir başka çıkış kaynağı. 

Öteki neden insan eliyle çıkarılan yangınlar. Bunun sebepleri ise hayli farklı. Dikkatsizlik yüzünden çıkan yangınlar, arsa ve arazi oluşturmak amacıyla çıkan yangınlar. Kaos çıkarmak yüzünden çıkarılan yangınları da akıldan çıkarmamak gerekiyor. 

Konya’da 7 kişinin hayatını kaybettiği baskın, bir geçmişe dayanıyor. Evet bu doğru. Bu saldırı olayı ise Hürriyet’in bu manşetinin denk gelmesi acı bir tesadüf. 

İnsanlar, daha manşet haberin detaylarını öğrenmeden tahrik olup bu yurdun ortak sahipleri olan Kürtlere karşı saldırıya geçebilir. 

Şunu unutmamak gerekir. Hürriyet’in manşetini atanlar, bu manşetin masumiyetini savunmak amacıyla farklı yöntemlere başvuruyor. 

Bu toplumun bir kesimini öteki kesimine karşı kışkırtan Hürriyet’i sanki Ahmet Hakan yönetmiyor da tr724.com’un ekibi yönetiyormuş gibi davranmaya kalktı. Ahmet Hakan sanki Hürriyet’in Genel Yayın Yönetmeni değilmiş gibi ertesi gün köşesinde yazdıkları ile okuyucuyu aptal yerine koydu. “Sosyal medya da yangın kadar tehlikeli bir ortam” başlığı ile toplumdaki tehlikeli ortama dikkat çeken Ahmet Hakan, kendi üslubunca toplumdaki kutuplaşmada sosyal medyayı suçlamaya kalktı. 

Ahmet Hakan, bu toplumu aptal yerine koyma oyununu fırsat bulduğu her olayda sergilemeye çalıştı ve çalışacak. Ortaya çıkan her durumdan iktidara bir destek boyutu bulmak, omurgasızların temel görevi haline gelmiş durumda.  

Kişisel ikbal ve konforu için her türlü omurgasızlığı sergileyebilen Ahmet Hakan, “tavşan kaç tazı tut” demekte bugüne kadar bir beis görmedi. Bundan sonra göreceğini sanmak safdillik olur.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin