Ahmet Altan’ın avukatı Çalıkuşu: Hukukun üzerine beton döküldü

26 ay tutuklu kaldıktan sonra Gezi Davası’ndan beraat eden Osman Kavala’nın tahliye edildikten sonra 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin başka bir soruşturmadan yeniden tutuklanması, HDP Milletvekili Hüda Kaya, “iktidar içindeki kliklerin çatışması” olarak, tutuklu yazar Ahmet Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu ise, “Hukuk rahmetli oldu” olarak yorumladı.

HÜDA KAYA: İKTİDAR, KENDİ İÇİNDEKİ KLİKLERLE ÇATIŞIYOR

Selahattin Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının ardından hakkında tahliye kararı verilmesine rağmen başka bir dosya kapsamında tutukluluğuna devam edildiğine işaret eden Kaya, “Son gelişmelerle özellikle Kavala dosyasında da görüldüğü gibi Saray’a rağmen yargı içinde beraat kararı verebilecek bir direncin olduğuna mı işaret ediyor bilmiyorum. Kavala’nın beraat kararının ardından Erdoğan’ın müdahalesiyle yeniden tutuklanması iktidarın kendi içindeki kliklerle çatışma halini gösteriyor olabilir.” dedi.

ÇALIKUŞU: HUKUK RAHMETLİ OLDU

Gazeteci Ahmet Altan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasından ardından 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarpıtılarak, tahliye edildiğini anımsatan Altan’ın avukatlarından Figen Çalıkuşu ise, “Bilindiği üzere Altan hükümle birlikte tahliye oldu. Hükümden sonra ilk kez bir kişi skandal bir karar sonrasında tekrar tutuklandı. Hukukta böyle bir şey yok” dedi. Çalıkuşu, şöyle devam etti: “Burada şunu görüyoruz; artık ortada hukuk devleti yok. Hukuk rahmetli oldu ve üzerine betonlar döküldü. Hukukla inatlaşarak, devlet yönetilemez. Eğer yönetirseniz, o devlet çöker. Zaten gelinen aşamada devletin bütün kurumlarının çöktüğünü tanıklık ediyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin