Afrika’nın en büyük ekonomisi sandık başında

Afrika kıtasının en büyük ekonomisi Güney Afrika’da oy verme işlemlerinin sonuna gelindi. Ülkenin Seçim Komisyonu’nun verilerine göre 26.736 milyon kayıtlı seçmen, 48 partinin yarıştığı seçimlerde devlet başkanını, ulusal parlamento üyelerini, eyalet valilerini ve eyalet meclis üyelerini seçecek.

Bu sabah Johannesburg’un Soweto bölgesideki Hitekani  İlkokulu’nda oyunu kullanan Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa etrafını saran medya ordusuna“ Heyecanlı halimle kendime güveniyorum. Halkımızın oy verme işlemlerine yüksek katılımı inanılmaz. Milletimiz ve insanlarımız enerji dolu.”dedi.  Diğer muhalefet liderleri ve eski devlet başkanları da Johannesburg’da oylarını kullandılar.

Nelson Mandela’nın başkanlığında, siyahların, azınlık beyazların ırkçı (apartayt) yönetimine son vermesiyle 1994’te kurulan Demokratik Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 6. sı yapılan seçimlerde halkın önceliği bitmeyen yolsuzluklar, arazi reformu ve işsizlik. ANC en son seçimlerde yüzde 62.15, daha çok beyazların oy verdiği Anamuhalefet Demokratik İttifak (DA) yüzde 22.23 ve radikal ekonomik tranformasyonu temsil eden Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (EFF) ise yüzde 6.35 oy almıştı. Ülkeyi kurulduğundan beri yöneten Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC), halihazırda devam eden, yolsuzlukları araştıran Zondo Komisyonu’nda bazı bakanlıklardaki usülsüzlüklerin ortaya çıkması ile, yüzde 50’nin biraz üzerinde oy alacağı tahmin ediliyor. Anket şirketleri, DA ve EFF’in ise oylarını artıracaklarını tahmin ediyor.

Gelir eşitsizliğinde dünyada lider olan Güney Afrika’da işsizlik oranı yüzde 27 iken, bu rakamın siyahlar arasında yüzde 40’tan fazla olduğu söyleniyor. Ülkedeki arazilerin ise yaklaşık yüzde 80’i ise halen beyazlara ait ve siyahlar bedava arazi dağıtılmasını onaylayan ANC’den icraata geçmesini bekliyor.

Güney Afrika’da 30 yaşı altındaki 6 milyon seçmenin ise kayıt yaptırmaması ülkede şaşkınlıkla karşılandı. 1994’ten sonra “Özgür Güney Afrika”da doğan neslin, sorunlarına çare bulamayan liderleri boykot ederek seçimlere ilgisiz kaldıkları söyleniyor.

400 sandalyeden oluşan Güney Afrika parlamentosunu halk seçerken, dokuz eyaletten gönderilen onar temsilsi ise 90 sandalyeli Ulusal Eyaletler Konseyi’ni oluşturuluyor.

Dünyanın bir çok milletine ev sahipliği yapan Güney Afrika’da 57 milyon nüfusun yüzde 79’unu siyahiler, yüzde 9’unu beyazlar, yüzde 8.8’unu melezler ve yüzde 2.6’sinı Hintliler ve Asyalılar oluşturuyor. Aynı zamanda ülkede 11 resmi dil kullanılıyor.

Ülkede seçimler olaysız geçerken, Northern Cape’in Kimberley şehrinin Holpan bölgesinde bir parti üyelerinin, karşıt görüşteki insanları engellemeye çalışmaları üzerine polisin kalabalığı dağıttığı rapor edildi. Olay yerinde ENCA televizyonu kameramanına taş atıldığı, seçmenlerin bir çoğunun son 25 yılda hayatlarından bir şey değiştiği için sandıkları protesto ettikleri ve yarın oy verecekleri söyleniyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin