Adli Tıp Kurumu ‘cezaevinde kalamazlar’ dedi; mahkeme tahliye talebini reddetti!

Adli Tıp Kurumu, adil yargılanma talebiyle ölüm orucunun 209’uncu gününde olan Avukat Ebru Timtik ile 178’inci günündeki Avukat Aytaç Ünsal hakkında cezaevinde kalmalarının uygun olmadığına dair rapor verdi.

Ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın tahliye talebi İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından reddedildi. Mahkeme Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

Bu durumu Twitter’dan paylaşan akademisyen Nuriye Gülmen ise “Bu rapora rağmen avukatlarımız tahliye edilmedi. Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde zorla tutuluyorlar. Bu bir işkence yöntemidir.” ifadelerini kullandı.

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında verilen 159 yıldan fazla cezanın, avukat Barkın Timtik’e verilen ceza hariç onanması yönünde görüş bildirdi. ÇHD davasında 20 Mart 2019’daki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a göndermişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin