Açlık grevindeki KHK mağdurları devlet zoruyla hastaneye kaldırıldı

OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile mesleklerinden atılan ve açlık grevi başlatan cezaevindeki eğitimciler Nuriye Gülmen ile Semih Özakça zorla hastaneye kaldırıldı. Açlık grevinde 143. güne giren Gülmen ve Özakça’nın kendi istek ve iradeleri dışında hastaneye götürüldüğünü duyuran Halkın Hukuk Bürosu, twitter hesabından yapılan açıklamada, iki eğitimcinin zorla bir üniversite hastanesine götürüldüğü belirttti. “Ancak müdahaleye izin vermedikleri için bilinçleri açık olduğu sürece müdahale edilmeyeceği söylendi” ifadelerine yer verdi.

‘Tutukluluk halinin tehiri gerekmez’

Cumhuriyet’in haberine göre ise Gülmen ve Özakça için daha önce  AİHM’in isteğiyle götürüldükleri Numune Hastanesi’nin Sağlık Kurulu Raporu’nda “Mevcut bulgulara göre hayati tehlike arz eder. Hayatını yalnız başına idame ettiremez. Ancak mevcut bulgular tutukluluk halinin tehirini gerektirmez. Hastane statüsünde sağlık birimi olan Ceza İnfaz kurumlarında veya resmi sağlık kuruluşlarının mahkûmlara ayrılan bölümlerinde takip ve tedavi edilebilir” ifadeleri yer aldı.

Özakça’yı yüz üstü bindirdiler

Gülmen ile Özakça’nın avukatları, müvekkilleri ile yaptıkları görüşme sonucu tuttukları tutanağa göre; hücrede birlikte kaldıkları tutuklu refakatçileri yanıltılarak hücreden çıkartıldı ve tek başına kalan Gülmen ile Özakça nakle zorlandı. Semih Özakça’nın refakatçisinin durumu fark ettiğinde müdahale etmek istediği ve bir grup infaz personeli tarafından toplu olarak darp edildiği de tutanak bilgilerinde yer aldı. Semih Özakça’nın hücrede ve sedyede darp edilip, sedyeye kayışla sabitlendiği ve yüzüstü durumda hasta nakil aracına bindirildiği aktarılan tutanakta; vücudunda bu saldırı nedeniyle çizik, yırtık ve ekimozlar oluştuğu belirtildi. Tutanakta, “Her ikisi de ayrı ayrı, banyo tuvalet hariç yaklaşık 4X5 büyüklüğünde, havalandırma bahçesi bulunmayan, pencereleri tel ve mazgallı hastane odalarında ayrı ayrı tutulmaktadır ve yalnızdırlar. Sağlık durumları ve kurul raporu tespitine rağmen yaklaşık 24 saattir yanlarında refakatçileri bulunmamaktadır. Tıbbi müdahaleyi reddettiklerini ve açlık grevine devam ettiklerini beyan etmişler” denildi.

‘Açlık grevi devam ediyor’

Avutlatları, ikilinin tıbbi müdahaleyi reddedip açlık grevine devam ettiklerini, morallerinin yüksek ve genel sağlık durumlarının da iyi olduğunu söyleyerek “İş ve Onur mücadelesi sürüyor, vazgeçmeyeceğiz” dediklerini aktardı. Tüm hukuka aykırı işlemler ve sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve koşullar düzeltilinceye kadar her türlü adli ve idari başvuruyu yapacaklarını söyleyen avukatları “Nuriye ve Semih derhal salıverilmelidir. İşlerine iade edilmeleri sağlanmalıdır” dendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin