ABD’nin “Sünniler özgür değil” raporuna Türk Dışişleri’nden cevap: Azınlıklar özgür

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’nin açıkladığı 2019 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nun Türkiye’ye ilişkin bölümünde yer alan değerlendirmelere tepki gösterdi.

Raporda ‘dini baskıya uğrayan Sünni Müslümanlar’ olarak nitelendirilen kişilerin “FETÖ mensupları” olduğunu savunan Aksoy, raporu ‘tarafgir ve gerçeklikten kopuk’ diye niteledi. Aksoy, din özgürlüğüne delil olarak da Türkiye’deki Hristiyan ve Yahudi azınlık temsilcilerinin yaptığı “Özgürüz” açıklamalarını gösterdi.

İHA’nın haberine göre, Hami Aksoy, söz konusu raporun Türkiye’ye ilişkin bölümü hakkındaki bir soru üzerine konunun incelendiğini belirtti. Raporun, dini özgürlükler konusunda ABD yönetimine tavsiyelerde bulunmak amacıyla anılan komisyonca her yıl yayınlandığını belirten Aksoy, “FETÖ mensuplarını ‘dini baskıya uğrayan Sünni Müslümanlar’ olarak nitelendirmesi, daha en baştan bu raporun ne denli tarafgir, gerçeklikten kopuk olduğunu ve hangi şer odaklarının etkisiyle kaleme alındığını açıkça ortaya koymaktadır.” dedi.

İktidara bağımlı hukuksuz yargı kararlarına atıf

Türkiye’deki siyasi iktidara tamamen bağımlı ve uluslararası hukuk kurallarına yüzde 100 aykırı olan yargı kararlarına atıf yapan Aksoy, “Terör örgütü niteliği onlarca mahkeme kararıyla saptanmışken, FETÖ’nün ‘Türk hükümeti tarafından hükümeti devirmekle suçlanan Gülen ve müritleri’ olarak tanımlanması teröre bilerek göz yummak anlamına gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

Hami Aksoy, Türkiye’deki din özgürlüğü bulunduğunun delili olarak da azınlık cemaati temsilcilerinin açıklamalarını gösterdi:

“Azınlık cemaatlerinin temsilcileri tarafından geçtiğimiz yıl yayınlanan, ülkemizde farklı inanç gruplarının baskı altında olmaksızın yaşadıklarını beyan eden ortak bildiri ülkemizdeki dini özgürlük ortamının en güzel kanıtıdır.

Türkiye din özgürlüğünde dünyaya örnek!

Rum Ortodoksları Patriği, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili ve Türkiye Hahambaşı’nın yanısıra Süryani, Keldani, Protestan temsilcilerinin imzası bulunan söz konusu bildirinin devletimizce koordine edildiğine dair raporda yer alan mesnetsiz iddialar, raporun siyasi saiklerle yazıldığını ispatlar niteliktedir.

Temsilciler Meclisine Müslüman bir temsilci seçilmesini içine sindiremeyen, İslamofobi’yle mücadelede yeterli iradeyi sergileyemeyen ve kendi dini azınlıklarına yönelik saldırıları engellemekte aciz kalan ABD yönetimi ve kongresinin Türkiye’yi eleştirmesi ise tutarsızlık göstergesidir. Terör örgütlerinin dini özgürlüklere olan tehdidinin had safhaya ulaştığı bu zor dönemde Türkiye, farklı din ve inançların barış içinde yaşadığı toplumsal yapısıyla dünyaya örnek teşkil etmektedir.”

http://tr724.wpengine.com/turkiye-din-ozgurlugunde-ilerleme-gosteremedi-umut-vadetmiyor/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin