AB’den ilk hamle: Türkiye’ye krediler durduruldu

Avrupa Yatırım Bankası'nın yeni kredileri durdurma kararının özel sektörü etkilemesinden endişe duyuluyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına başlamasına karşı AB ilk hamlesini yaptı. Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’de devletle bağlantılı kurumlara yeni finansman sağlama faaliyetlerini bu yıl sonuna kadar durdurdu. Açıklamaya göre bu esnada Türkiye stratejisi de gözden geçirilecek.

Kararın, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi Kıbrıs adası açıklarında yürüttüğü doğalgaz ve petrol sondaj çalışmalarına karşılık olarak yaptığı sembolik misilleme çerçevesinde alındığı belirtiliyor. EIB sözcüsü Reuters’a yaptığı açıklamada, “AB’nin bankası olarak EIB (Avrupa) Komisyonu’nun tavsiyelerini takip edecek ve yılın geri kalanında yeni borç verme faaaliyetlerini onay için yönetim kuruluna sunma konusunda kısıtlayıcı bir yaklaşım benimseyecek. Bankanın Türkiye’deki borç verme faaliyetlerinin stratejik yönelimlerinin bu yıl içinde gözden geçirilmesi planlanıyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’YE EN FAZLA KREDİ VEREN KURUM

Tek başına Türkiye’ye en çok kredi veren yabancı kurum olan EIB, geçen üç yıl boyunca her yıl 0.4 milyar euro ile 2.2 milyar euro arasında parasal kaynak sağladı. Banka bu yıl Türkiye’de yeni bir yatırım ise yapmadı. Yeni kredileri durdurma kararının özel sektör projelerini etkilemesi beklenmiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin