ABD’de tutuklu Halkbank Müdürü: Beni Zarrab davasından ayırın

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde Rıza Zarrab davasında tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, hakkındaki suçlamalara itiraz etti. Atilla avukatları aracılığıyla mahkemeye sunduğu 25 sayfalık başvuru dilekçesinde mahkemeden hakkında açılan ceza davasının düşürülmesini talep etti.

Atilla’nın savunma avukatları Victor J. Rocco, Thomas E. Thornhill, David M. Rosenfield ve Cathy Fleming tarafından hazırlanan başvuru dilekçesinde, müvekkillerinin davasının düşürülmesi için dört ayrı gerekçe gösterildi.

Mahkemenin bu dört ayrı gerekçeyi kabul etmemesi durumundaysa alternatif öneri olarak Rıza Zarra.’ tan ayrı olarak yargılanma talebi yinelendi.

Amerikan’nın Sesi’nin haberine göre, Atilla’nın avukatları, Rıza Zarrab davasında yargılanamayacağını kanıtlamak amacıyla, ayrıca daha önce Amerikan federal mahkemelerinde görülen benzeri davalarda alınan kararların bulunduğu 100 sayfalık bir eki de başvurularına ekledi.

Hakim Richard Berman’a sunulan başvuru dilekçesinde Atilla’nın hakkındaki suçlamaların düşürülmesi için dört ayrı gerekçe şöyle sıralandı. Avukatları Atilla’nın tamamen yabancı ülkelerde yaşanan faaliyetlerin Amerika’yı doğrudan ilgilendirmediğini savundu.

Atilla’nın davasının düşürülmesi için, ikinci gerekçede uygulanan yaptırımların yabancı bir ülkede yabancı biri tarafından ihlal edilmesinin ABD’de suç olamayacağı savunuldu.

Üçüncü gerekçe olaraksa Atilla’nın Amerika’ya yönelik direk bir suç işlemediği iddia edildi.

Dördüncü gerekçede ise yaptırımlarla ilgili var olan yasada temel suçun işlenmesi halinde ceza verilebileceği belirtildi. Dolaylı yollardan işlenen bu suçların bu yasa kapsamına girmediği ifade edildi.

Mahkemeye sunulan beşinci talepte ise yukardaki gerekçelerle “Atilla’nın davası düşürülemiyorsa diğer alternatif talebimizin yerine getirilmesini istiyoruz denildi.

Bu talebinde Atilla’nın birlikte aynı dosyada yargılandığı Rıza Zarrab’tan dosyasının ayrılıp tek başına yargılanması istendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin