ABD’de ‘serbest bırakıldı’ denilen Rıza Zarrab’ın son durumu: Teknik hata oldu, hala içeride!

ABD’de tutuklu bulunan Rıza Zarrab’ın hapishanede salındığı bilgisinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Zarrab’ın avukatı müvekkili için, “Teknik hata oldu, hâlâ içeride” dedi.

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla Mart 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Zarrab’ın ABD Federal Hapishane Bürosu kayıtlarında 9 Eylül’de serbest bırakıldığı bilgisi yer aldı. Zarrab’la ilgili eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a gıyabında tutuklama kararı verilmesiyle eşzamanlı olarak dün (9 Eylül) serbest bırakıldığı yolunda resmi kayıt açıklandı. ABD Federal Hapishane Bürosu’nun (BOP) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 09135-104 kayıt numaralı 33 yaşındaki Sarraf dün serbest bırakılmıştı. Fakat gerçek daha sonra ortaya çıktı. Teknik arızadan bu olay gerçekleşmişti. Olay daha sonra düzeltildi.

CHP Temsilcisi: Savcılık doğrulamadı

CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan da, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Güney New York Savcılığı Sözcüsü’nden aldığım bilgiye göre Zarrab’ın serbest bırakıldığı doğru değil” ifadelerini kullandı. Özcan, Zarrab’ın pazartesi günü New York’ta duruşması olduğunu hatırlattı.

 

 

.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin