ABD’de Ortadoğu’ya asker yığıyor; Büyükelçilik’ten vatandaşlarına ‘Irak’ı derhal terk edin’ çağrısı

İranlı komutan Kasım Süleymani’nin ABD tarafından Irak’ta öldürülmesi sonrasında Ortadoğu’da tansiyon arttı. Bu süreçte ABD’nin, 82’nci Hava İndirme Tümeninden 3 bin 500 askeri daha Orta Doğu’ya sevk ettiği açıklandı.

Saldırı sonrasında küresel bazda jeopolitik risklerin artmasıyla petrol ve altın fiyatları da yükseldi. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yaklaşık 3 dolar artışla 69,20 dolar ile Eylül’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Altın fiyatları da Orta Doğu’da gerilimlerin artmasıyla yüzde 1 artarak dört ayın zirvesine yükseldi ve onsu bin 543 dolara ulaştı.

Diğer yandan Amerika’nın Bağdat Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada Irak’taki tüm Amerikalıların ülkeyi derhal terk etmeleri çağrısında bulunuldu.

Elçilik tarafından yayınlanan mesajda, “Irak ve bölgede yükselen tansiyon nedeniyle, Amerika Elçiliği tüm Amerika vatandaşlarını Ocak 2020 Seyahat Uyarısı’nı dikkate almaları ve en kısa sürede Irak’tan ayrılmaları konusunda uyarıyor. Amerika vatandaşları mümkünse havayoluyla değilse karayoluyla diğer ülkelere geçerek Irak’tan ayrılmalılar” denildi.

Amerika’nın İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürdüğü operasyonun ardından İran tarafından yapılan açıklamalarda intikam çağrılar yapıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin