ABD, Türkiye’ye S-400 çağrısını yineledi

ABD ile Türkiye arasında devam eden S-400 gerilimi ile ilgili kritik bir açıklama ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) geldi.

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’ler ile ilgili kapsamlı bir açıklama yaptı. Pentagon Sözcüsü John Kirby, basın mensuplarının konuyla ilgili sorusuna cevap vererek uyarıda bulundu.

Amerikanın Sesi’nde (VOA) yer alan habere göre, Kirby, basın toplantısında Politico isimli medya kuruluşunun Pentagon muhabiri olan Lara Seligman’ın sorusunu cevapladı. Seligman’ın, “Türkiye ile ilgili bir sorum olacaktı. Geçen hafta gerçekleşen görüşmede Türkiye ile ilişkiler konusunda bir gelişme yaşandı mı? Daha önce gündeme gelen bazı baskı unsurlarının yenilenmesi ile ilgili bir değişiklik oldu mu? Örneğin Türkiye’nin F-35 programına geri alınması, S-400’ler sebebiyle uygulanan yaptırımların gevşetilmesi ya da ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri’ne desteği bırakması gibi” sorusunu sordu.

Kirby, “Ben bu konuda NATO’yu işaret ediyorum. F-35 ve S-400’ler konusunda yönetimimizin politikasında bir değişiklik yoktur. Tekrar ediyorum, Türkiye’yi S-400’lerin teslimatı konusunda devam etmemesi konusunda uyarıyoruz. Bizce bu F-35’lerle uyumsuz ve Türkiye halen bu programdan çıkarılmış durumda. Bunları elinde tutmaması konusundaki çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Pentagon Sözcüsü, “Size Türkiye’nin son 10 yıl içerisinde birçok kez ABD’den Patriot savunma sistemini satın alma fırsatı olduğunu hatırlatmak isterim. Fakat Türkiye bunun yerine Rusya’dan S-400 satın aldı” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin