ABD, Türkiye’nin Pakistan’a helikopter ihracatını engellemeyi sürdürüyor

Tr724 HABER | YÜKSEL DURGUT

Washington, ABD’nin Türkiye’den Pakistan’a Amerikan motorları ile donatılmış saldırı helikopterlerinin satışını engelledi. Ankara’nın geçen yıl lobi çalışmaları için anlaştığı ve aylık 25 bin dolar ödediği hukuk firması da bu yasağı engelleyemedi.

Türkiye’de üretildiği belirtilen 30 saldırı helikopterinin motorlarının Amerikan firmalarınca temin edilmesi gerekçe gösterilerek ABD tarafından satışı engellenirken Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Pazartesi günü yapılan basın toplantısında konunun doğru olduğunu belirtti.

ATAK T-129, Agusta A129 Mangusta platformunu temel alan çift motorlu, tandem koltuklu, her türlü hava koşuluna uygun saldırı helikopteri Amerikan motorları ile donatılıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından Avrupalı bir firma olan Agusta-Westland ortaklığında geliştirilen ATAK T-129 helikopteri, hem gündüz hem de gece koşullarında sıcak ve yüksek ortamlarda gelişmiş saldırı ve keşif görevleri için tasarlanmış.

Washington, LHTEC motorları için ihracat iznini elinde tutuyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, bu olayı bir abluka olarak değerlendirerek konunun ABD çıkarlarına zarar verebileceğini belirtiyor.

Türkiye ve Pakistan, Temmuz 2018’de Türk yapımı savaş helikopteri için 1.5 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Ancak, Pentagon’un Türk firmasına motorlar için ihracat lisansı vermeyi reddetmesinin ardından teslimat tarihi ertelendi. Bu olay Ankara’nın Rusya’dan S-400 füzeleri satın alma kararıyla tetiklenen ABD yaptırımlarının Türkiye üzerindeki etkisi olarak görülüyor. ABD ablukasının bir parçası olan ihracatın başka alanlarda da kendini göstermesi bekleniyor.

Washington, Patriot hava savunma füzesi sistemlerini Ankara’ya tedarik etmemesi ve ardından Türkiye’nin Rus füzelerini satın almasıyla başlayan süreçteki yaptırımlardan en zararlı Türkiye’nin çıkacağı aktarılıyor.

ABD, bu yaptırımları Temmuz 2019’da, eski ABD başkanı Donald Trump ve Pakistan Başbakanı İmran Han arasında Washington’da gerçekleşen görüşmeden günler önce ilan etmişti.

Türkiye Savunma Sanayii (SSB) başkanı, Trump yönetiminin açıklamalarının ardından geçen yıl Ocak ayında Ankara ve İslamabad’ın teslimat anlaşmasını sorunsuz bir teslimat sağlamak için bir yıl daha uzattığını açıklamıştı. Bu sürenin bitiminde gerçekleştirilmeyen teslimatlar sonrası Pakistan, Çin Z-10 helikopterlerini satın alma ihtimalini değerlendirmeye başladı. İbrahim Kalın, teslimatın gerçekleşmemesi durumunda İslamabad yönetiminin Çin’le anlaşmasının doğal olduğunu aktardı.

Türk medyasında yer alan haberlerde, Türk yapımı T-129 ATAK helikopterinin halen Pakistan ordusunun alışveriş listesinde olduğu belirtilse de Türkiye’nin bu teslimatı gerçekleştirmesi zor görünüyor.

Türkiye, Pakistan ile şimdiye kadarki en büyük savunma anlaşmasını tamamlamaya yardımcı olması için Ağustos 2020’de ihracat lisansı almak, Washington’da lobi yapmak üzere bir hukuk bürosu ile anlaşmıştı. ABD’li Greenberg Traurig firmasına anlaşma ve lobi yapmak için aylık 25 bin dolarlık bir ödeme yapılıyor.

Ancak son abluka, iki müttefiki anlaşmayı iptal etmeye zorlayarak İslamabad’ı başka seçenekler aramaya yönlendirdi. Konu ile ilgili Washington henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin