ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı: Trump suçlu

Jerrold Nadler ve Donald Trump

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Demokrat üye Jerrold Nadler, Rusya soruşturmasını yürüten eski özel savcı Robert Mueller’ın vereceği ifade öncesinde önemli bir açıklama yaptı. Nadler, Başkan Donald Trump’ın suçlu olduğunu gösteren önemli kanıtlar olduğunu belirtti ve hiçbir başkanın hukukun üstünde olamayacağını söyledi.

VOA Türkçe’nin haberine göre, Fox News Sunday programına konuşan Nadler, Mueller raporunun başkanın önemli suçlardan suçlu olduğunu gösteren önemli kanıtlar sunduğunu belirtti ve “Mueller’ın bu gerçekleri Amerikan halkına sunmasına izin vermeliyiz. Bundan sonra görelim nereye gidiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Jerrold Nadler, yönetimin sorumlu tutulması gerektiğini söyledi ve hiçbir başkanın hukukun üstünde olamayacağını kaydetti. ABD’de bir başkan hakkında azil işlemlerinin başlaması için bu tür suçların kanıtının sunulması gerekiyor.

Mueller, 24 Temmuz’da ifade verecek

Amerika, Rusya soruşturmasını yürüten eski özel savcı Robert Mueller’ın Temsilciler Meclisi’nde vereceği ifadeye odaklanmış durumda.

Mueller 24 Temmuz’da Temcilciler Meclisi Adalet Komisyonu’yla İstihbarat Komisyonu’nda ifade verecek. Demokratlar’ın Mueller’a zorlu sorular sorması bekleniyor. Mueller’ın ifade vermesiyle Demokratlar Trump’la ilgili soruşturmalarına destek oluşturmayı ve muhtemel azil sürecine başlamayı umuyor.

Kongre’deki bazı Demokratlar Trump’ın azledilmesine destek veriyor ancak Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’den henüz destek alabilmiş değiller. Geçen hafta Temsilciler Meclisi’nde azil karar tasarısı 95 evet oyuna karşı 332 oyla reddedilmişti.

Raporda, Trump hakkında ne var?

Mueller 2016 seçimlerine Rusya’nın müdahelesiyle ilgili soruşturmasını Mart ayında tamamlamış ve Adalet Bakanlığı redakte edilmiş halini nisanda yayınlamıştı.

Raporda Başkan Trump’ın 10 olayda soruşturmayı etkileme çabası gözler önüne serilmişti. Bununla birlikte Trump’ın adaleti engelleyip engellemediğine dair bir sonuca yer verilmemişti.

Adalet Bakanı William Barr da Trump’a adaleti engelleme suçlamaları yöneltmeye gerek olmadığı hükmüne varmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin