İngiliz bakanlardan rest: Johnson Başbakan olursa biz yokuz

Theresa May'den boşalan başbakanlık koltuğu için en güçlü aday olarak görülen eski Dışişleri Bakanı Johnson

İngiltere’de Maliye ve Adalet Bakanları, Brexit’in hararetli savunucularından Boris Johnson’ın başbakan seçilmesi halinde istifalarını sunacaklarını açıkladı. Johnson’ın Brexit konusundaki sert tavrının başka isimleri de istifaya itebileceği belirtiliyor.

DW Türkçe’nin haberine göre, İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, BBC’de katıldığı bir canlı yayında Brexit ve Johnson ile ilgili görüşlerini dile getirdi. “Boris Johnson’ın yeni başbakan olması halinde, hükümetteki şartların 31 Ekim’de anlaşmasız bir ayrılığı gerektireceğini anlıyorum. Bu benim hiçbir zaman kabul edebileceğim bir şey değil.” diye konuştu.

Philip Hammond,

Hammond, yeni başbakanın Johnson olması halinde Theresa May’in Çarşamba günü resmi olarak görevinden ayrılmasını beklemeden istifasını sunacağını söyledi.

Diğer yandan Adalet Bakanı David Gauke da Johnson’ın seçilmesi halinde Çarşamba günü görevinden çekileceğini açıkladı. Sunday Times‘a konuşan Gauke, anlaşma olmadan gerçekleşecek bir Brexit’in İngiltere için ‘ulusal bir aşağılama’ olacağını dile getirdi.

Diğer bakanlar da ayrılabilir 

Greg Clark

İki bakan da, Johnson’ın ön gördüğü program göz önüne alındığında, istifa etmemeleri halinde hükümetten ihraç edileceklerini savunuyor. Muhafazakar Parti’nin İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Greg Clark ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart gibi bazı diğer Brexit karşıtı üyelerinin de Johnson’ın başbakan olması halinde görevlerinden ayrılabilecekleri belirtiliyor.

Hammond, daha önce Alman Süddeutsche Zeitung‘a  yaptığı açıklamada, Johnson hükümetinin oluşması halinde güvensizlik oyuna giderek itiraz hakkını da kullanabileceğini ifade etmişti.

Diğer yandan Sunday Times, çok sayıda Muhafazakar Partili milletvekilinin Brexit karşıtı Liberal Demokrat Parti’ye geçme planlarının olduğunu bildirdi. Johnson yeni başbakan seçilmesi halinde söz konusu milletvekilleri olmadan parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarası’nda çoğunluğu sağlayamayacak.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin