ABD Senatosu’ndan ‘Uygur’ tasarısı: Pekin yönetimine sert yaptırımlar isteniyor

ABD Senatosu, Çin Komünist Partisi yetkililerinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki eylemleri nedeniyle Pekin’in sorumlu tutulmasını öngören Uygur İnsan Hakları Tasarısı’nı kabul etti. Cumhuriyetçi Senator Marco Rubio’nun girişimleriyle Senato’ya sunulan yasa tasarısı oy birliğiyle kabul edildi.

Tasarıyla, Çin Komünist Partisi kamplar için kınandı ve Uygurlar, etnik Kazaklar ve bölgedeki diğer Müslüman azınlıkların maruz kaldığı insan hakları ihlallerine daha sert bir yanıt verilmesi tavsiye edildi.

Tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine, bölgede uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapılıyor.

Ayrıca tasarıda, ABD Dışişleri Bakanlığının bölgedeki insan hakları ihlalleri için bir rapor hazırlaması talep ediliyor.

Söz konusu tasarının bir versiyonu Kasım 2019’da ABD Senatosunda kabul edilmişti. Temsilciler Meclisi ise bazı değişiklikler yaparak tasarıyı Aralık 2019’da tekrar Senato’ya göndermişti. Senato’da da bazı değişikliklere uğrayarak bugün kabul edilen tasarının yakın zamanda Temsilciler Meclisinde yeniden oylanıp, onaylanarak ABD Başkanı Trump’ın onayına sunulması bekleniyor.

Öte yandan tasarının onaylanmasının ardından Twitter hesabından açıklamada bulunan Rubio, “Az önce Çin Komünist Partisi’nin kaba muamelelerinden dolayı sorumlu tutulmasını öngören Uygun İnsan Hakları Yasa Tasarısı’nı Senatodan geçirdik. Tasarı, umarım yarın da Temsilciler Meclisinden geçen ve Başkan Trump’ın imzasını alır.” ifadesini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin