ABD Dışişleri’nden Büyükelçi Bass’a Destek: Hükümetimiz adına konuşuyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Güneydoğu’daki bazı yerel belediyelere olağanüstü hal kapsamında kayyum atanmasına ilişkin eleştirileri nedeniyle tepki gören ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın Amerikan hükümeti adına konuştuğunu söyledi. Toner’a günlük basın brifinginde Amerikalı büyükelçinin Türkiye’de tepki çeken sözlerine ilişkin değerlendirmesi soruldu.

“(Büyükelçi Bass) Türkiye’deki büyükelçimiz olmayı sürdürüyor. Başkan ve Dışişleri Bakanı’nın tam güvenine sahip” diyen Toner, Büyükelçi’nin bu sözleriyle Türkiye’nin içişlerine karıştığı yönündeki görüşlere katılmadığını belirtti.

Büyükelçi Bass’ın açıklamalarını desteklediklerini vurgulayan Toner, “Türkiye’de demokrasinin durumu ya da insan haklarıyla ilgili bir görüş ayrılığımız olduğunda bu kaygılarımızı paylaşabileceğimiz kadar güçlü ilişkilere sahip olduğumuzu düşünüyoruz,” diye konuştu.

Sözcü Mark Toner, “Bu açıklama Büyükelçi Bass’ın kendi inisiyatifi mi yoksa hükümetin mi?” şeklindeki bir soru üzerine, “Bir büyükelçi konuştuğunda bu her zaman ABD hükümeti adınadır,” ifadesini kullandı.

Büyükelçi John Bass’in 28 belediyeye kayyım atanmasından sonra yaptığı açıklamayı AKP hükümetinden sert eleştiriler gelmişti. Açıklamayı Türkiye’nin iç işlerine müdahale ve ‘tahrik unsuru’ olarak değerlendiren Soylu, “Dost ve müttefik olarak nitelendirdiğimiz ülkelerin elçileri, bu konuda bir değerlendirme yapma hakkına sahip değillerdir.” diye konuşmuştu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin