AB zirvesi İngiltere’siz başladı: Entegrasyon, ekonomi ve güvenlik konuşuluyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği’nin (AB) “kritik bir durumda” olduğunu söyledi. Slovenya’nın başkenti Bratislava’da bugün başlayan AB Zirvesi öncesi gazetecilere konuşan Merkel, birlik üyesi ülkelerin bazı alanlarda daha yakın işbirliği yapabileceklerini göstermesi gerektiğini belirtti. “Avrupa için çözümler bulmamız lazım. Kritik bir durumdayız” diyen Merkel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa’nın tüm sorunlarını tek bir zirvede çözemezsiniz. Öncelikle yapmamız gereken, güvenlik ve terörle mücadele ile savunma alanlarında, daha iyi işler yapabileceğimizi göstermek.” Merkel, AB üyesi ülkelerin, ekonomi politikaları konusunda da işbirliğini artırmaları gerektiğini kaydetti.

HOLLANDE: BİR SEÇİM YAPMAMIZ GEREK

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da AB liderlerinin önünde daha fazla entegrasyona yönelmek ve Avrupa projesine yeni bir ivme kazandırma yönünde hareket etmek arasında bir seçim yapması gerektiğini vurguladı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise “Avrupa uyurgezer bir şekilde yanlış yöne doğru yürümekten vazgeçmeli.” dedi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk Bratislava’ya varışında devlet ve hükümet başkanlarına ‘Bratislava yol haritasını’ sunacağını açıkladı. Britanya’nın AB’den ayrılma kararı almasından sonra AB’nin içinde bulunduğu durumun ‘gerçekçi bir şekilde ve acımasızca değerlendirilmesi gerektiğini’ belirten Donald Tusk, ‘Britanya’nın AB’den ayrılmasının nedenlerine doğru teşhis koymak zorunda olduklarını’ dile getirdi.

AB YOL HARİTASINI BELİRLİYOR

Avrupa Birliği Konsey Dönem Başkanı Slovakya’nın başkenti Bratislava’daki devlet ve hükümet başkanları zirvesine, üç ay önce referandumla AB’den ayrılma kararı alan Büyük Britanya katılmıyor. 27 ülkenin liderleri arasındaki zirve buluşmasında AB vatandaşlarının güvenini yeniden kazanmak amacıyla hazırlanan somut projelerin yol haritası belirlemeye çalışıyor. Zirvede İngiltere’nin birlikten ayrılma müzakereleri gündeme gelmeyecek ancak Avrupa Birliği’nin geleceği tartışılacak. Avrupa Birliği liderleri Bratislava’daki zirvede, AB projesine güvenin yeniden tesis edilmesini ele alıyor. Zirvede İngiltere’nin AB’den ayrılma müzakereleri gündeme gelmeyecek ancak birliğin geleceği tartışılacak. AB ülkeleri ayrıca Euro Bölgesi ekonomisini nasıl geliştireceklerini ve göç dalgasına karşı ne yapılması gerektiğini konusunda da görüş alışverişinde bulunacak. Savunma ve terörizm ile mücadelede işbirliği ile ekonomik büyümeyi teşvik edici önlemler ve öncelikle Güney Avrupa ülkelerinin bir numaralı sorunu olan gençler arasındaki işsizliğin nasıl azaltılabileceği, gündemin başlıca maddelerini oluşturuyor.  Britanyasız ilk zirvenin, üyelerin farklı görüşleri nedeniyle zorlu geçmesi bekleniyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin