ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Erdoğan’ın son açıklamalarını not ettik

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye ile yaşanan Osman Kavala gerilimine ilişkin yaptığı değerlendirmede, 18 Ekim’deki Kavala çağrılarının Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesiyle tutarlı olduğunu söyledi. Price, Erdoğan’ın son açıklamalarını ‘not ettiklerini’ belirtti.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Price, anlaşmazlıkları gidermek üzere herhangi bir NATO müttefikiyle olduğu gibi Türkiye ile de diyalog kurmaya devam edeceklerini anlattı. ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield’ın Türkiye’de görevinin başında olduğunu aktardı. Price, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamalarını not ettik. Küresel anlamda hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmayı sürdüreceğiz. Biden yönetimi, ortak öncelikler üzerinde Türkiye ile işbirliği arayaşında. Ve tüm NATO üyeleriyle olduğu gibi, anlaşmazlıklara diyaloğla yaklaşma yolunu sürdüreceğiz. 18 Ekim’de yaptığımız açıklama, Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesiyle tutarlıydı. Hukukun üstünlüğünü ve küresel olarak insan haklarına saygıyı savunmaya kararlıyız. Bu değişmez bir kararlılıktır. Türkiye ile 41. madde çerçevesinde ilişkilerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda’nın Türkiye büyükelçileri, iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunu dördüncü yılı olan 18 Ekim’de yayımladıkları ortak bildiriyle, Kavala’nın serbest bırakılması için Türkiye’ye çağrıda bulunmuştu.

Bunun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu büyükelçilerin “istenmeyen kişi” ilan edilmeleri için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na talimat verdiğini açıklamıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin