AB: Türkiye’nin sempati toplama politikası yetersiz; Yücel’in bırakılması kaygılarımızı değiştirmedi

AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Türkiye’de 1 yıl iddianame hazırlanmadan tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in serbest bırakılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

DW Türkçe’nin aktardığı haberine göre, Die Welt gazetesine konuşan Johannes Hahn, Türkiye ve Almanya vatandaşı gazeteci Deniz Yücel’in serbest bırakılmasının Türkiye’deki hukuk devleti sorunlarıyla ilgili kaygılarını değiştirmediğini söyledi.

‘TÜRKİYE’NİN SEMPATİ TOPLAMA POLİTİKASI YETERSİZ’

Binlerce insanın Türkiye’de hakkında iddianame hazırlanmaksızın tutuklu olduğunu hatırlatan Hahn, “Türkiye’deki bu ciddi hukuk devleti eksikliklerine göz yummayacağız” dedi. Hahn, “Türkiye’nin sempati toplama politikası yetersiz” ifadesini de kullandı.

Türkiye’de siyasetin yargı üzerinde etkisi olduğunu kaydeden Hahn, Türkiye’nin anayasaya göre bir hukuk devleti olduğunu ancak pratikte ciddi eksiklikler olduğunu vurguladı. Hahn, Türkiye’ye üyelik yerine stratejik ortaklık teklif edilmesini de tekrar gündeme getirdi.

‘RAPOR ELEŞTİREL OLACAK’

AB Komisyonu’nun nisanda yayınlayacağı Türkiye raporuyla ilgili olarak ise Hahn, “Eğer o zamana kadar köklü değişiklikler olmazsa, Türkiye’nin ülke raporu özellikle de hukuk devleti gelişmelerine ilişkin olarak eleştirel bir nitelik taşıyacak” dedi.

Brüksel’in Ankara’dan temel demokratik haklara saygılı olunmasını beklediğini aktaran Hahn, buna yargının bağımsızlığı, hukuk devleti ilkelerine bağlılık ve ifade özgürlüğünün de dahil olduğunu söyledi.

AfD PARLAMENTO GÜNDEMİNE TAŞIYOR

Almanya’da sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi meclis grubu, Deniz Yücel’in Türkiye’de tutuklanması ve sonrasında yaşananları parlamento gündemine taşıyor. Gazeteci Deniz Yücel’in makalelerinin kamuoyu önünde “tasvip edilmediğinin” açıklanmasını isteyen AfD, konunun bugün mecliste görüşülmesi için önerge sundu.

AfD’nin önergesinde Alman hükümetinin Deniz Yücel’in yazdıklarına mesafe koyması isteniyor. AfD, önergesinde, Yücel’i “tescilli Almanya ve Alman düşmanı” olarak niteleyerek “halkı kin ve düşmanlığa sevk eden beyanlarda bulunmak” ile suçluyor. Önergede, “Bu Alman hükümetinin Yücel için uyguladığı özel muamele ile uyumsuzluk içerisinde bir durum” deniliyor.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin