AB Türkiye’den 27 bin mülteci kabul etti

AB ve Türkiye arasında 18 Mart 2016’da imzalanan mülteci mutabakatı çerçevesinde 4 yılda yaklaşık 27 bin sığınmacı Avrupa ülkelerine geldi.

Avrupa’ya kabul edilen sığınmacıların 9 bin 967’sinin adresi Almanya’ya oldu. Fransa Almanya’dan sonra en fazla sığınmacı alan ikinci Avrupa ülkesi konumunda.

Alman “Welt” gazetesi, Federal İçişleri Bakanlığı’nın Hür Demokrat Parti’nin (FDP) bu konudaki soru öngergesine verdiği cevaba dayandırdığı haberinde, mutabakat çerçevesinde Türkiye’den Avrupa’ya gelen sığınmacıların ağırlıklı olarak Almanya tarafından kabul edildiğini aktardı.

Suriye’den yaklaşık 3 milyon 600 bin sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye 2016 yılında AB ile yaptığı anlaşma çerçevesinde yasa dışı göçle mücadele taahhüdünde bulunmuştu. Anlaşmaya göre AB, Türkiye üzerinden yasal olmayan yollarla Yunan adalarına geçen sığınmacıları iade edebiliyor. AB, Türkiye’ye geri gönderilen her sığınmacı karşılığında bir sığınmacıyı kabul etme taahhüdünde bulunmuştu.

DW’nin aktardığı habere göre Türkiye-AB mutabatakı çerçevesinde Hollanda 4 bin 571, Finlandiya bin 964, İsveç bin 940, İspanya 766 sığınmacıyı kabul ederken Avusturya, Hırvatistan, İtalya, Litvanya, Lüksemburg ve Portekiz çok sınırlı sayıda mülteci için kontenjan açtı. Kıbrıs Cumhuriyeti, Çekya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, Polonya, Romanya ve Slovakya ise Türkiye’den hiç sığınmacı almadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin