AB sınırlarındaki insanlık krizinde Belarus’tan geri adım

A view of a deserted migrants' camp on the Belarusian-Polish border in the Grodno region on November 18, 2021. Belarus OUT (Photo by Leonid SHCHEGLOV / BELTA / AFP)

TR724 HABER MERKEZİ | ERSAN AY

Polonya-Belarus sınırında yaşanan mülteci krizi devam ederken Belarus geri adım attı. Sınırda kurulan geçici kamplar boşaltıldı, binlerce insan sığınaklara taşındı. Bu durum sınırdaki gerilimin şimdilik azaldığına işaret ediyor. 

Sınırda havaların soğumasıyla beraber krizin daha da derinleşeceği düşünülürken Belarus sınır yetkilileri göçmenleri sınıra yakın bir lojistik depoya taşıdı. Yetkililer çoğu insanın gönüllü olarak depoya gittiğini ancak yaklaşık 800 kişinin sınırda kalmaya ısrarcı olduğunu söyledi.  Bu insanların da sınırda donma riskiyle karşılaşınca sığınaklara geçmeyi kabul ettiğini belirttiler. Polonya sınır muhafızları da sınırdaki kampın boşaltıldığını doğruladılar. Belaruslu yetkililer sığınaklara alınan insanların sıcak yemek, giyecek gibi diğer temel ihtiyaçlarının sağlandığını duyurdu. Belarus Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamalara göre Polonya, Litvanya ve Letonya sınırı boyunca değişik yerlere dağılmış halde 200 ila 500 insan daha bulunuyor. 

Yaşanan krizde Polonya ve Avrupa Birliği’nin (AB) sert sınır politikaları sebebiyle yüzlerce insan Orta Doğu ülkelerine geri gönderilmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde Polonya sınır muhafızları ile göçmenler arasında gerilim artmış, sınırda tutsak kalan insanların attıkları taşlara Polonyalı görevliler tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etmişti. Aylardır Belarus ve Polonya sınır güvenlikleri arasında sıkışıp kalan ve iki tarafından da geri ittiği çoğunluğu Iraklı Kürtlerden oluşan topluluktan ölüm haberleri gelmeye devam ediyor. Son olarak perşembe günü erken saatlerde 1 yaşındaki Suriyeli bir bebek hayatını kaybetmişti. Yaşanan onlarca ölümün genel sebebinin açlık ve hipotermi olduğu biliniyor.  

Kriz Bitmiş Değil  

Polonya Sınır Muhafızları sözcüsü Anna Michalska cuma günü yaptığı açıklamada, daha önce sınırdaki ana kampları temizleyen Belarus makamlarını perşembe akşamı 500 kişilik bir grubun Polonya sınırına girmeye çalışmasına yardım etmekle suçladı. Belarus yetkililerinin insanları kamyonlarla sınıra getirdiğini iddia etti. Michalska göçmenlerin sınırdaki Polonyalı muhafızlara taş attığını belirtirken Belarus sınır güvenliğini de Polonyalı muhafızların görüşünü engellemek için lazer tutmakla suçladı. Polonya, sınırda Olağanüstü Hal ilan ettiği için sınıra gazetecilerin ve sivil toplum örgütlerinin girmesi yasak, bu durum iddiaların doğrulanmasını zorlaştırıyor. 

Avrupa Birliği, sınırdaki krizin ardından geçtiğimiz günlerde Belarus’u hedef alan yeni yaptırımlar üzerinde anlaşmıştı.  İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, bölgeye yapmış olduğu ziyaret esnasında İngiltere’nin Polonya ve diğer Baltık ülkelerine sınırlarını korumaları için yardım etmeye hazır olduğunu söyledi. Savunma bakanlıklarından yapılan açıklamalara göre önümüzdeki günlerde Estonya ve İngiltere Polonya’nın Belarus sınırına askeri personel gönderecek.   

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin