AB Komisyonu’na ilk kez bir kadın başkan getirilecek

Avrupa Birliği ülkelerinin liderliği, AB Komisyonu Başkanlığı’na Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in getirilmesi konusunda uzlaştı. Komisyon başkanlığını daha önce Jean Claude Juncker yürütüyordu.

AB liderleri, AB Komisyon Başkanlığına, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in atanması konusunda uzlaştı. AB liderlerinin ismi üzerinde uzlaştığı Ursula von der Leyen, AB Komisyonu’nun ilk kadın başkanı olacak.

AB liderleri, AB Konseyi’nin yeni başkanı olarak Belçika Başbakanı Charles Michel’i seçti.

IMF Başkanı Christine Lagarde Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı’na getirilirken, İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrel AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilciliği görevi için seçildi.

Bu isimlerin şimdi Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor.

KİLİT POZİSYONLARDA ÜÇ GÜN SONRA ANLAŞMA

Avrupa Birliği (AB) devlet liderleri üçüncü günün sonunda birliği beş yıl boyunca yönetecek olan isimler üzerinde uzlaşmayı sağladı.

Buna göre Avrupa Komisyonu Başkanlığı’na Alman Ursula von der Leyen, Avrupa Konseyi Başkanlığı’na Belçikalı Charles Michel, AB Yüksek Temsilciğine İspanyol Josep Borrell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı’na Fransız Christine Lagarde önerildi.

Charles Michel Belçika hükümetinde Frankofon liberal partinin lideri ve bir sonraki hükümet kurulana kadar Belçika’nın başbakanı olarak görevini sürdürüyor. Christine Lagarde ise IMF’nin başındaki isim. Ursula Gertrud von der Leyen Almanya’nın ilk kadın savunma bakanı ve Joseph Borrell ise İspanya’nın dışişleri bakanı vekili olarak görev yapıyor.

Ursula von der Leyen Alman Şansöyle Angela Merkel’in görüşlerini taşıyan ona yakın bir siyasetçi olarak biliniyor.

Bu isimlerin şimdi Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor. Avrupa Parlamentosu Başkanı ise Çarşamba günü Strazburg’da Parlamento’nun kendisi tarafından belirlenecek.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin