AB, 300 milyon doz daha aşı alacak

Avrupa genelinde korona vakalarının sayısı artmaya devam ederken Avrupa Birliği (AB) de Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile ABD’li ilaç şirketi Pfizer’in geliştirdiği aşıdan 300 milyon doz daha satın almak için anlaşma imzaladığını açıkladı.

AB, böylece BioNTech-Pfizer’den toplam 600 milyon doz aşı satın almış olacak. Pfizer de yaptığı açıklamada aşının 500 milyon dozunun yıl sonuna kadar sağlanacağını, 100 milyon dozun ise opsiyonel olduğunu belirtti. Bu anlaşmayla birlikte BioNTech-Pfizer 2021 yılı aşı arzının yarısını AB’ye vermiş olacak. Şirket bu yıl 1,3 milyar doza kadar üretim yapabileceğeini açıklamıştı.

BioNTech-Pfizer’le yapılan yeni anlaşmayı AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen duyurdu. Von der Leyen “Biz BioNTech-Pfizer ile bu anlaşmayı genişletmeye karar verdik. Yeni anlaşma ile 300 milyon doz daha BioNTech aşısı satın alabileceğiz” ifadelerini kullandı. Sipariş edilen aşılardan 75 milyonunun yılın yarısına kadar kullanıma sunulacağını kaydeden von der Leyen, ABD’li Moderna’dan da gelecek aşılarla birlikte AB nüfusunun yüzde 80’inden fazlasının aşılanabileceğini söyledi.

AB’nin şimdiye kadar altı farklı üretici ile aşı alım anlaşması yaptığını söyleyen Von der leyen, “Mevcut aşı portföyümüz 2.3 milyar doz aşı içeriyor. Bu tüm Avrupalıları aşılamak için fazlasıyla yeterli bir miktar” diye konuştu. Von der Leyen, AB’nin yakın çevresindeki komşu ülkelere de aşı konusunda yardımcı olması gerektiğine işaret ederek, “Sadece kendimizi değil, desteğimize ihtiyaç duyan diğer ülkeleri de düşünmeliyiz” ifadesini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin