AA, ‘Peker’in koruma kararında fetö izi’ dedi; imzalayanlar AKP’li çıktı

AKP iktidarına yakın Anadolu Ajansı, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in koruma kararıyla ilgili yeni bir haber servis etti. Haberde, koruma kararı belgelerinde sözde “fetö’ izinin tespit edildiği ifadeleri yer aldı.

Ancak koruma belgelerinde, bugün AKP Milletvekili olan dönemin İl Emniyet Müdürü Selami Altınok ile bugün Ankara Valisi olan dönemin İstanbul Valisi Vasip Şahin’in de imzaları yer alması dikkat çekti.

AA, bu haberi servis ettiği tweet’i de daha sonra yayından kaldırdı.

Anadolu Ajansı (AA), Peker’e “DHKP-C tehdidi” gerekçesiyle verilen koruma kararı belgelerinde sözde fetö izi tespit edildi” şeklinde bir haber servis etti.

AA’dan bir yalan daha: 2013’te görevden alınan emniyet müdürünü görevde gibi göstermişler

Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarına dayandırılan haberde, KHK ile mesleğinden ihraç edilen eski Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Demir’in, Sedat Peker’in DHKP-C tarafından tehdit edildiği ve bu nedenle Peker’e koruma gerektiğine yönelik olarak 16 Ocak 2015’te İstanbul Emniyet Müdürlüğünün terör ve istihbarat birimleri arasındaki yazışmalarına yönelik soruşturma başlatıldığı” iddia edildi.

Fakat emniyet müdürü Nurettin Demir 17-25 Aralık’tan hemen sonra 29 Aralık 2013’te onlarca diğer rütbeli polisle birlikte görevden alındığı ve Kadıköy’e Tuzla’ya atandığı ortaya çıktı.

AA’nın manipülasyon dolu haberinde şu ifadelere yer verildi:

“Bu yazışmalarda, DHKP-C güdümünde yayın yapan internet sitesinde, suç örgütü elebaşı hakkında hakaret ve tehdit içerikli ifadeler kullanıldığına yönelik değerlendirmeler yapıldı.

Kararın tebliğ edildiği suç örgütü elebaşı, 26 Ocak 2015’te koruma istemediğini bildirdi ancak 5 Şubat 2015’te tekrar koruma için başvuruda bulundu.

Bu talebin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünden 20 Şubat’ta, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünden de 26 Şubat’ta İstanbul Koruma Şube Müdürlüğüne “Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcıları” imzasıyla Peker’in DHKP-C tarafından tehdit edildiğine yönelik yazılar yazıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarına göre, İstanbul İl Koruma Komisyonu 6 Mart 2015’te toplanarak Peker için polis yakın koruma kararı aldı.

Aynı komisyon tarafından Peker’e koruma verilmesiyle ilgili karar 2016, 2017, 2018 ve 2019’da da uzatıldı.

Adı “FETÖ borsası” iddialarına karışan ve meslekten ihraç edilen eski İstanbul Emniyet İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir’in, 2017’de İstanbul Valiliği’ne, “DHKP-C’nin Okmeydanı’nda suç örgütü elebaşına ait kumarhaneye saldırılar düzenleyebileceği” uyarısının yer aldığı bir tutanak gönderdiği tespit edildi. Peker hakkında verilen koruma kararı 2020 Eylül ayında kaldırıldı.”

BELGENİN ALTINDAKİ İMZALAR

AA’nın paylaştığı koruma belgesini imzalayanlar arasında, bugün AKP Erzurum Milletvekili olan Selami Altınok’un adı da ‘İl Emniyet Müdürü’ sıfatıyla yer alıyor.

Aynı şekilde dönemin İstanbul Valisi Vasip Şahin’in de evrakta imzası bulunuyor. Vasip Şahin bugün Ankara Valisi olarak görev yapıyor.

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Habertürk’teki programda Terörden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı olarak sorumlu gösterdiği Mustafa Çalışkan da halen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor.


1 YORUM

  1. Bülent bey taşı gediğine koymuş.

    “İl Emniyet Müdürü ve Vali, hukuken imzaladığı her belgenin sorumluluğunu taşısa da, o belgeyi imzaya hazırlayanların etkisi altında kalması mümkündür” düşüncesinin meşruiyetine oynuyorlar.

    Sayın Soylu: “koruma verildiğinden haberim yoktu”, Sayın Şahin ve Sayın Altınok: “imzaladığımda Peker’i tanımıyordum” demeli; Sayın Çalışkan’ın da “bütün suç benim, işte şimdi kripto F..üyü buldunuz” deyip hapse girmeyi kabul etmeli.

    Millet belki o zaman “kısmen” de olsa yer…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin