A 101’de skandal; son kullanma tarihleri silinen ürünler müşteriye satılıyor

Artvin A101’de, bölge sorumluları ve satış müdürlerinin işçilere zorla son kullanma tarihi geçmiş ürün sattırmaya çalıştığı ortaya çıktı. Market çalışanları yapılan uygulamayı fotoğraf ve video çekerek kayıt altına aldı. Mağaza yöneticilerinin SKT’leri asetonla sildirdiği ileri sürülüyor.

Mağaza Market Sendikası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, bugüne kadar birçok A101 işçisinin son kullanma tarihi yaklaşan ya da son kullanma tarihi geçen ürünlerin satılması için sorumlularından baskı gördüğünün sendikaya bildirildiği aktarıldı. Ardından şu ifadeler kullanıldı:

SKT’LER ASETONLA SİLDİRİLİYOR

“Mağaza Market-Sen olarak A101’de yaşanan bu skandalı defalarca gündeme getirdik: İstanbul, Ankara, Ceylanpınar, Siirt, Malatya… Şimdi ise Artvin.

Artvin’den üyelerimizin sendikamıza ulaştırdığı görüntülerde tavuk, yoğurt gibi ürünlerin son kullanma tarihlerinin geçmesine rağmen reyonda satışa hazır olduğu görülüyor. Görüntüleri çeken A101 işçisi, imha edilmesi gereken bozuk ürünlerin satılması için baskı gördüklerini de anlatıyor. İşçiler “aseton” ile son kullanma tarihlerinin sildirildiğini, bu şekilde reyondaki ürünlerin son kullanma tarihinin görülemediğini ve satışa sunulduğunu dile getiriyor.”

FİRE VERMEMEK İÇİN HALKIN SAĞLIĞIYLA OYNANIYOR

“A101 mağazalarında esas dert ‘fire vermemek’. Bunun için halkın sağlığına göz dikildiğini görüyoruz. Buna karşı çözüm ve adres belli. Bozuk ürünlerin satışının durdurulması, işçilerin bu baskıdan kurtulması için denetim şart. Denetleme sorumluluğu ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndadır. Bakanlığı harekete geçmeye ve görevini yerine getirmeye çağırıyoruz. Her A101 ve zincir markette acil denetim yapılmalı, gerekli soruşturmalar yürütülmelidir.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin