Akşener’in o damarına basılırsa hep aynı tepkiyi veriyor

HABER ANALİZ | MUHSİN AHMET KARABAY

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı’nın zayıf halkası olduğunu ortaya koymak için hemen hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Bu kez de aynı şeyi yaptı. Halkın seçtiği vekil ve başkanların iktidarın emellerine hizmet etmediği için görevden alınmalarına sesini çıkarmayan Akşener, “HDP’yi PKK ile birlikte konumlandırdığını” açıkladı.

Önce bir tespiti yapıp İYİ Parti liderinin hakkını teslim etmem gerekiyor. Meral Akşener’in, Türkiye’yi en çok dolaşan ve halkla en sık temas eden lider olduğunun altını çizeyim.

İYİ Parti, MHP’den ayrıldı fakat bugün geldiği noktada ayrıldığı partiden daha geniş bir oya sahip olduğu görülüyor. Mevcut haliyle MHP’nin yüzde 10 barajını aşıp aşamayacağı belli değilken, anketler İYİ Parti’nin oylarının yüzde 15’i bulacağını gösteriyor.

BU YAZIYI YOUTUBE’DA İZLEYEBİLİRSİNİZ ⤵️

Akşener, 28 Ekim’de Siirt’in Kurtalan ilçesini ziyareti sırasında mutadı üzerine ilçede esnaf ziyareti yaptı. Cemal Taşkesen isimli esnaf, ekonomik sıkıntıları gündeme getirmek yerine sosyal sorunları ortaya koydu. Taşkesen şunları söyledi:

“Dilimiz inkar ediliyor, kimliğimiz inkar ediliyor, Kürdistan inkar ediliyor. Biz buna karşıyız. Şu an sizin bulunduğunuz yer Kürdistandır ama ne yazık ki Meclis’te bu ‘Kürdistan’ inkâr ediliyor.”

Akşener, ülke sınırları içerisinde bir ve bütün olduğunu söyledi ve bu anlayışı kabul etmediğini ifade etti. Sonrasında “Burası Kürdistan” diyen esnaf Cemal Taşkesen “terör propagandası” yapmaktan gözaltına alındı.

Meral Akşener'in Siirt ziyaretinde "Burası Kürdistan" dediği için gözaltına alınan esnaf serbest bırakıldı

Diyarbakır Barosu, gözaltı olayına tepki gösterdi. Taşkesen de ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

BAKAN SOYLU VE BAHÇELİ’NİN ÇIKIŞI AKŞENER’İ TEDİRGİN ETTİ

Akşener ile Kurtalanlı esnaf arasında geçen diyalogu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kendisi açısından bulunmaz bir fırsat olarak değerlendirdi. Akşener’in, “Burası Kürdistan” diyen kişiye gerekli cevabı veremediğini öne süren Soylu, nelerin demesi gerektiğini sıraladı ve bu karşılığı ortaya koyamadığı gerekçesiyle eleştirdi:

“Ben sana stajyer İçişleri Bakanı dedim. Ustasın usta. PKK ile HDP arasında dans etme ustasısın. Sesini çıkaramıyorsun. ‘Sen bu ülkenin birliği için bunu nasıl söylersin’ diyemiyorsun. Nasıl büyükelçilere, ‘Size haddinizi bildiririm’ diyemediysen, dün de bu ülkenin birliğine saldırana lal oldun lal, sessiz oldun”

Akşener’in korktuğu başına gelmek üzereydi. Çünkü İYİ Parti liderinin en çekindiği şey milliyetçiliğinin sorgulanmasıydı. Soylu’nun bu çıkışı yetmezmiş gibi bir eleştiri de MHP lideri Devlet Bahçeli’den geldi. Bahçeli de Akşener’in “Burası Kürdistan” diyen kişiye “tek kelime edemediğini” öne sürdü ve “Türkiye sınırları içerisinde Kürdistan diye bir yer yoktur” dedi.

Bu ithamlar Akşener’i çok rahatsız etti. Türk milliyetçiliği tarafına en küçük bir söz söylenmesine tahammül edemeyen İYİ Parti lideri, iddialara partisinin grup toplantısında cevap verdi. O sözleri söyleyen kişinin HDP çalışanı olduğunu öne sürdü.

Akşener bir de karşı hamle yaptı. Cumhur İttifakı’nın PKK’nın ajandasını Türkiye gündemine taşıdığını söyledi:

“Mektup kardeşliği var elbette öyle olacak. Kaç gündür PKK’nın gündemini konuşan bir iktidar mensupları ve PKK’lıların söylemini gündeme getiren bir iktidar mensubu yöneticileri. İnanamıyorum. Sayın Bahçeli ile Sayın Öcalan arasındaki mektup arkadaşlığını zaten biliyorduk, Sayın Soylu’nun da bu sistemin bir paydaşı olduğunu öğrenmiş olduk.”

Akşener’e bir cevap da HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar’dan geldi. Akşener’i iktidarın güvenli bölgesine sığınmakla suçlayan Sancar, HDP’nin “tam da halk içinde konumlandığını” söyledi:

Sancar: Çıkış geniş bir demokrasi ittifakı ile mümkün Kronos News | Bağımsız haber sitesi...

“Kim ki boş sözlerle HDP’ye saldırmak adına iktidara ve iktidarın politikalarıa yanaşırsa, aynı kaderi paylaşacaktır. İktidarın kaderini paylaşacaktır, yani karanlık bir kuyuya giden yolda yürümeye hız verecektir. Ve o karanlık kuyuya düştüklerinde her şeyin çok geç olduğunu fark edeceklerdir.”

Anlaşılan “Burası Kürdistan” sözü bir süre daha tartışılacak.

İYİ PARTİ İLE MHP VE HDP AYNI KÖKTEN ÇIKAN BİR AĞACIN İKİ DALI

Siirt Kurtalan’daki şahsın Akşener’e çıkışından bu yana bakıyorum muhalif ve sol medyaya hep İYİ Parti’nin MHP ile aynılığına vurgu yapıyorlar. İkisinin bir elmanın yarısı olduğuna dikkat çeken yorumlar var.

Kimi İYİ Parti’yi MHP’nin sağına konumlandırdı, kimi iki partinin sağcılıkta birbiriyle yarıştığını sergilemeye çalıştı.

MHP ve İYİ Parti Türk milliyetçiliği tezlerini savunurken, bunun karşı tarafında da aynı argümanlarla Kürt milliyetçiliğini savunan HDP var. Esas itibariyle HDP ve MHP ile İYİ Parti yelpazede aynı yere oturuyor. Üç parti aynı kökten çıkan bir ağacın farklı dalları hükmünde.

Bu partiler milliyetçilik kaynağından besleniyor. Söz konusu üç parti de milliyetçilik malzemesinden kendi tabanlarına uygun yemekler yapıp servis ediyorlar. Aslında birbirlerine diyecek sözü olmaması gereken bu partiler, maalesef ülke gündemini belirliyor. Daha acısı, ülkeye yön veriyorlar.

Siyah üzüm, beyaz üzümü gösterip kendisinin üzüm olmadığını ispat edemez.

AKŞENER’İN DE İKTİDARIN DA AMACI SORUN ÇÖZMEK DEĞİL

Konuya bu şekilde bakmadan sorunları çözmek için doğru platforma oturtmuş olmayız. Irkçılık kaynağından beslenip topluma milliyetçilik satanların, Türkiye’nin sorunlarına çözüm üretmesi mümkün değil. Dahası Türkiye’yi de bölgeyi de daha çok çıkmaza sürüklerler ve uluslararası güçlerin bölgede at koşturmalarına ortam hazırlamış olurlar.

Zaten söz konusu partilerin de iktidar partisinin de ülkenin sorunlarına çözüm üretmek gibi bir düşünceleri yok. Söz konusu partiler, sorunları keskinleştirerek kendi tabanlarına taraftar devşirme peşindeler.

Bütün bunlar makro düzeydeki değerlendirmeler. Akşener’in bu çıkışı maalesef HDP ile ilgili yeni ve sert politikanın habercisi olduğu kesin.

Akşener’i tanımak için son bir cümle paylaşayım. Eğer Akşener bugün Cumhur İttifakı’nda değilse, kariyer planını böyle yaptığı içindir. Bütün hedefi, Erdoğan sonrası bayrağı devralmak.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

2 YORUMLAR

 1. Soylu bölgedeki kürt kimliği haklarından haberdar ama asıl derdi o kimlik değil. O kimlik ile karşılaşan meral. Yani meralin doğuya gitmesi çok rahatsız etti. Bunu not edelim. Kürt kimliği ile meralin karşılaşmasını gördük. Bahçeli gibiler o kimliği yok sayıyor. Bahçeli meralin durumuna düşmemek için doğuya gitmiyor, gidemiyor. Bahçelinin gidemediği her yere hdp gidiyor. Bahçeli gidemedikçe hdp daha çok bonus topluyor ve büyüyor. Peki meral gidince ne oldu. Mükemmel bir karşılaşma yaşandı. Herkes” kürt kimliği yoktur” dediği yerde meral bir kürt kimliği ile karşılaşır. Adeta bu karşılaşma ile bahçelinin yalan konuştuğu ortaya çıktı. Meral yanlış yapmıştı, bir kürt kimliği ile karşılaştı. Halbuki böyle bir kimlik yoktu diye büyütülüyorduk. Böyle bir kimliğin olmadığı gerçeği ile büyütülürken başka bir gerçek ile yüzleşiyorduk. Terör ile yaşıyorduk. Biz kürt kimliği olmadığını terörist olduğunu biliyorduk. Fakat meral bir tane kürt kimliği ile ormanda karşılaşmıştı. Artık kayıtlara girmişti. “Kürt kimliği yoktur” diyemezdi. Ya “O bir vahşi teröristti” diyecek yada gerçekleri itiraf etmek zorunda kaldı. İşte orda devreye kurtarıcı hdp devreye girdi hemen. O hdp liydi yani teröristti. Evet meral kürt kimliği ile ansızın karşılaşınca affalamış çünkü milyonlarca olan kürt kimliği onlar için yoktu fakat hemen hdp devreye girmiş ve merali kurtarmıştır. Meralde ne kadar milliyetçi olduğunu hdp ye sallayarak gösterecektir. Hdp kurtarıcı rolü oynayacak yani. Peki hdp kim? Terörist. Peki o adamın dediği kürt kimliği ne? Öyle birşey yok ki. Çok sıkışınca salla hdp ye. Dolayısıyla salla pkk ya. Bu mekanizma iki çarklı işlemektedir. Kürt önce kürt kimliğini hissedince hdp ye yöneliyor. O artık kürt kimliğinden bahsediyor. Bu aşamada hdp bir doktor gibi devreye girer, ona pansuman yapar. Kendini dışlanmış hisseden kürt başka adres olmadığından mecbur o tek adrese başvurur. Artık adı hdp lidir. Hdp li olmadan önce adı kürt kimliği idi. Artık kimliği hdp. Yani meralin dediği gibi hdp li.
  Birşeyi yok saymak için farklı kılıflar arkasına saklıyorsunuz onu. Böylece ona isim bulmaya çalışıyorsunuz. Meral gibi hdp li diyorsunuz. Terörist de diyebilirsiniz ama o zaman pkk lı sınıfına sokmanız gerekir. Yani ya hdp ya pkk başlığı altına sokuyorsunuz. Sonra üzerine bombalar yağdırarak vazgeçirmeye çalışıyorsunuz kürtleri. Pkk nın fonksiyonu budur. O yüzden kürt sorunu dediğinizde hemen pkk söylenmeleri başlar.

 2. sn MUHSİN AHMET KARABEY

  HDP başta olmak üzere hiçbir Kürt dün milliyetçilik yaptiğini görmedim. Milliyetçilik mensubu olduğu milletin üstün olduğunu iddia etmektir. Ayricalikli olmasini istemektir.

  Kürtler de bu ve benzer iddialari hiç görmedim.

  Kürtler sadece zülme ve adaletsizliğe karşılar. Hatta en başkürt kabul edilen Apo bile milliyetçi değil. PKK nın zirve noktasi olan 1990 lı yıllarda Apo ya biri çu soruyu sormuştu.

  -Sizde ne mutlu Kürdüm yada Kürt övün, çaliş, güven diyecekmisiniz….

  Apo
  -Tarih boyunca kendini hep sömürten bir halkin nesi ile övünecem demiştir.

  Zaten her zaman BAŞINA BALYOZ YİYEN bir halkin bir mensubu milliyetçilik yapıyorsa ona ancak delilik muamelesi yapilir.

  Ben şahsen bizi inkar eden Akşener, Bahçeli, Soylu ve bilcümle tümünü ALLAH`IN ADALETİNE HAVALE ediyorum.

  Yani bize İLAHİ yada insani haklarımızı verseler yada gaspetmekten vazgeçseler ne kaybederler????

  Gaspedince ne kazanıyorlar???

  Ben Cehennemi kazandiklarına inanıyorum.

  Allah`ın verdiği dili hem yasaklayacaksin, sinirlar koyacaksin, HEMDE BEŞ VAKİT NAMAZ KİLİP DUA EDECEKSİN,
  ÖYLE Mİ???
  Vay o namaz kilanların haline!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin