815 milyon insan açlıkla karşı karşıya

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı İcra Direktörü David Beasley, Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Yemen, Suriye ve Somali’yi ziyaret ettiğini belirtirken, savaşlar dolayısıyla çok sayıda masum çocuğun açlıktan ölmesini “İnsanlığın yüz karası” olarak nitelendirdi.

Bugün 19 ülkenin “uzun süreli çatışma” içinde olduğunu ve WFP fonlarının yüzde 80’nin çatışma bölgelerine ayrıldığını belirten Beasley, 2016 yılında uç noktada açlıkla karşı karşıya kalan kişi sayısının 777 milyondan 815 milyona çıktığını bildirdi. Beasley, çok uzun yıllar dünya nüfusundaki artışa rağmen açlık çeken kişi sayısının bu seviyede yükselmediğine işaret etti. Beasley, bu süreçte WFP’nin 80 milyon insanı doyurmak için her yıl 6,5-6,8 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu da kaydetti.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programının (WFP) İcra Direktörü David Beasley, açlıkla mücadele bağlamında BM hedeflerine ilişkin, “2030 yılına kadar sıfır açlık mı? Savaşlara son vermeden bu bir şakadan ibarettir.” ifadesini kullandı.

Beasley, Associated Press ajansıyla yaptığı söyleşide Kısa süre önce Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Yemen, Suriye ve Somali’yi ziyaret ettiğini belirtirken, savaşlar nedeniyle çok sayıda masum çocuğun açlıktan ölmesini “insanlığın yüz karası” olarak nitelendirdi. Güçlü ülkelere, savaşların sona erdirilmesi için BM ile çalışmaları çağrısında bulunan Beasley, “Neden kafa kafaya verip kapsamlı bir stratejiyle sadece bir tanesini bile sona erdiremiyoruz? Sonra diğerine geçeriz, bir yıl içinde 2 ya da 3 savaşı sonlandırıp yüz milyonlarca dolar tasarruf ederiz.” ifadesini kullandı

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin