8 Mart yürüyüşüne binlerce kadın katıldı [FOTO GALERİ]

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Taksim‘de kutlandı. İstanbul’da bir araya gelen on binlerce kadın, tek adam rejimine ve erkek devletine karşı İstiklal Caddesinde yürüdü.

“Yaşasın 8 Mart, yaşasın feminist mücadelemiz”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor” sloganları atıldı. Tünel Meydanı’na varıldığında kadınlar adına ortak açıklama Türkçe ve Kürtçe okundu. Türkçe metni okuyan Dilşa Eşli, kadınları sokaklardan, meydanlardan, gecelerden, üniversitelerden, kamudan, iş yerlerinden ve siyasetten tasfiye etmeye çalışan devletin ve kadın bedenine her gün kasteden erkeklerin karşısına dikildiklerini söyledi. “Hiçbir yere gitmiyoruz, direniyoruz; çünkü hayatlarımızın da mücadelemizde de geri dönüşü yok” dedi.

Kadınlar olarak hayatlarına yöneltilen her tehdide karşı el ele mücadele edeceklerini kaydeden Eşli, şöyle konuştu:

“Yüzde yüz eşitlikten azına Hayır! Sınırları aile ve çizilmiş bir hayata Hayır! Eşit emeğe, eşitsiz ücrete ve güvensiz çalışmaya Hayır! Savaşa ve sınır ötesi operasyonlara Hayır! Hak ve özgürlüklerimizin kırpılıp en ufak edilmesine Hayır! Erkek adalete ve erkek devletine Hayır! Ailenin reisine de devletin reisine de Hayır!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin