7 yılda 7 kıtada 196 ülkeyi gördü [Haber-İzlenim: Hasan Cücük]

Dile kolay 7 kıtada 196 ülke. Gitti gördü, gezdi, denizi olan ülkelerde dalış yaptı. Dünyaya kapalı Kuzey Kore’de dalış izni alıp, bunu gerçekleştiren ilk Avrupalı oldu. Bu isim 56 yaşındaki emekli pilot Danimarkalı Frode Kjems Uhre.

7kita2Frode Kjems Uhre, 26 yaşında ilk uçak biletini alıp, uçağa binerken ABD’nin Massachusetts şehrine pilotluk eğitimi almak için gidiyordu. Eğitimini bitirip diplamasını alan Uhre, birkaç yıl Colorado’da bir uçak fabrikasında çalıştıktan sonra İskandinavya havayolları SAS’ta pilot olarak işe başladı. Uzun yıllar SAS ile dünyanın değişik ülkelerine uçan Uhre, 7 yıl önce havadan gördüğü ülkeleri karadan daha yakından görmeye karar verdi. Bu arzusunu, emekli olduktan sonra hayata geçirecektir.

193+3 ülke

Hedefi Birleşmiş Milletler (BM) üyesi 193 ülkeyi görmektir. Hayatının seyrini değiştirecek yolculuğa 7 yıl önce başlayan Frode Kjems Uhre, hedefine bu yılın mayıs ayında Libya’yı görerek ulaşır. BM üyesi olmayan Kosova, Tayvan ve Vatikan’ı da görerek bu yolculuğa tam 196 ülke sığdıran 3’üncü Danimarkalı olarak tarihe geçer. Uhre, birçok ülkeyi motosiklet üzerinde görmüş. İki teker üzerinde 53 bin km yol kateden Uhre’nin yolculuğuna zaman zaman yaşları 5 ila 23 arasında değişen 4 çocuğu da eşlik etmiş. 5 yaşındaki oğlu Oliver ile Mogolistan çöllerinde 3 hafta yolculuk yapmış. En zorlu motosiklet yolculuğunu ise Altay dağlarında yaşamış. Köprülerin yıkıldığı yerlerde dereden geçmiş.

Son ülke Libya

7kita3Uhre, listesinin son sırasında yer alan Libya’yı görmek için tam 1,5 yıl beklemek zorunda kalmış. Arap Baharı’nın etkisiyle başlayan süreçte iç savaşın ve düzensizliğin hüküm sürdüğü Libya’ya vize alması oldukça zor olmuş. Yılmadan ve ısrarlı takibi sonucu 1,5 yıllık bir beklemeden sonra mayıs ayında vizesini alarak Libya’ya haraket etmiş. Trablus’tan sonra Roma kalıntılarının olduğu başkentin 120 km doğusundaki Leptis Magna’yı görmek istediğinde karşısına güvenlik engeli çıkmış. Kaçırılma ve öldürülme riskinden dolayı başkentten ayrılmamasını isteyenlere aldırış etmeden Roma kalıntılarının olduğu yeri görmüş. Yol boyunca birkaç kez tehlike atlatan Uhre, Libya ile birlikte 196 ülkeyi görerek 7 yıl önce koyduğu hedefine ulaşmış.

Kuzey Kore’de dalış

Frode Kjems Uhre’nin en zorlu yolculuğu kapalı kutu olan Kuzey Kore’ye olmuş. Kuzey Kore’de dalış yapan ilk turist olarak tarihe geçen Uhre’nin bu isteğini gerçekleştirmek için izin alması 3-4 ay sürmüş. Kuzey Kore yönetimini ikna etmesi hiç de kolay olmamış. Kuzey Kore’de dalış aletleri satan mağaza olmadığı için, Danimarka’dan yanında getirmiş. Ancak oksijen tüpünü getirme imkanı olmamış. Çaresiz Kuzey Kore’den yürüyerek Çin’e geçen Uhre buradan aldığı oksijen tüpüyle tekrar Kuzey Kore’ye dönmüş. Kuzey Kore’de dalış yapan ilk turist olan Uhre, bu kapalı ülkede bulunduğu sürece polis tarafından adım adım takip edilmiş.

Danimarkalı gezgin gittiği ülkeler ve gördüklerini Facebook’tan paylaşıyor. Gördüğü ülkenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi veriyor. 196 ülkeyi gören Uhre’nin şimdiki hedefi tüm dünya denizlerinde dalış yapmak. 116 değişik ülkede dalış yapan Uhre, denizin altındaki hayatın denizin üstünden daha cazip olduğunu söylüyor.

7kita4 7kita5 7kita6

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin