7 anket tek gerçek: Cumhur İttifakı mum gibi eriyor!

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ  

Son dönemde yayınlanan çok sayıda anket Cumhur İttifakı açısından işlerin hiç de iyi gitmediğini ortaya koyuyor. Bir çok farklı anket firmasına göre AKP’nin oy oranı Ağustos ayı itibariyle yüzde 30’un altına inmiş durumda. Ocak ayına göre Cumhur İttifakı’nın oy oranının yüzde 6-9 arasında düştüğü görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde Deniz Zeyrek, AKP’nin kendi yaptırdığı anketlerde bile oy oranının 2002 yerel seçimlerinde aldığı oyun altında olduğunu yazmıştı. “Gördüm” dediği anketteki oranı vermiyordu Zeyrek. AKP’nin 2002 yılında yüzde 34,2 oy aldığını hatırlatalım.

Cumhur İttifakı’nın hamleleri de oy oranının düştüğünü teyit ediyor. AKP ve küçük ortağı MHP seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi konusunda anlaştı. MHP’nin oy oranı yüzde 12-13’lerde ölçülseydi baraj yüzde 7’ye çekilir miydi? Dertleri ‘daha fazla demokrasi’ vs. değil. Eğer öyle olsaydı barajı tamamen kaldırabilir ya da yüzde 1 gibi sembolik bir oran belirleyebilirlerdi.

Seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesi AKP ile MHP’nin muhtemel bir seçime ayrı ayrı gireceği yönündeki iddiaları da güçlendirdi. Cumhur İttifakı’nın seçim sistemiyle ilgili de düzenleme yapmak istediği ileri sürülüyor. Bütün bunlardan anlaşıldığı üzere, Cumhur İttifakı için işler hiç de iyi gitmiyor.

CUMHUR İTTİFAKI’NDA GÖZLE GÖRÜLÜR BİR ERİME VAR

Ağustos ayında yayınlanan anketler de AKP ve MHP’nin oy oranlarındaki düşüşü gözler önüne seriyor. Aksoy Araştırma’nın yayınladığı ankete göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra AKP’nin oy oranı yüzde 30,6. CHP’nin oy oranı ise yüzde 28,7 olarak ölçülmüş. Aynı araştırmada İyi Parti yüzde 13,3, HDP yüzde 9,3, MHP yüzde 8 oy almış.

Aynı firma AKP’nin oy oranını ocak ayı anketinde 34,8 olarak ölçülmüştü. Aksoy Araştırma’ya göre 8 ayda AKP’nin oy oranının ciddi biçimde eridiği görülüyor. Ocak ayında yapılan araştırmada CHP’nin oy oranı yüzde 27,2 olarak ölçülmüştü.

İstanbul Ekonomi Araştırmaları’nın Ağustos 2021’deki anketine göre AKP’nin oy oranı yüzde 32,4. CHP ise yüzde 23,2 oy alıyor. İyi Parti’nin yüzde 16,8, HDP’nin yüzde 11,4 oy topladığı görülen araştırmada MHP’nin oyları yüzde 7,5’te kalıyor. İEA’nın sene başında yaptığı araştırmada AKP’nin oyları yüzde 36,2 olarak ölçülmüştü. Bu ankette de AKP’nin oylarındaki erime açıkça görülüyor.

BÜTÜN ANKETLERE GÖRE AKP’NİN OY ORANI DÜŞÜYOR

MAK Araştırma, AKP’nin oylarının en fazla göründüğü anket firması. Buna göre AKP’nin oy oranı yüzde 33,9 iken, aynı ankette CHP yüzde 22,7, İyi Parti yüzde 14,7, HDP yüzde 8,4 ve MHP 7,7 oy alıyor. MAK’ın Ocak ayı anketinde AKP ne kadar oy almış peki; yüzde 35,6. Diğerleri kadar olmasa da burada da bir miktar düşüş görülüyor.

Avrasya Araştırma’nın son anket çalışmasına göre ise AKP yüzde 28,3 oy alırken, CHP’nin oy oranı yüzde 26,6 olarak ölçülmüş. İyi Parti 14,1, HDP 9,6, MHP ise 7,1 oy alıyor. Avrasya Araştırma’nın Ocak 2021 anketinde AKP’nin oy oranı yüzde 35 olarak ölçülmüştü. Avrasya’ya göre AKP’nin oy oranında çok ciddi bir düşüş var.

AKP, YÜZDE 30’UN ALTINDA

MetroPoll Araştırma da Ağustos anketini geçtiğimiz günlerde paylaştı. Kararsızlar dağıtılmadan AKP’nin oy oranı yüzde 25,4 olarak ölçülmüş. Buna göre kararsızlar dağıtıldığında söz konusu oran yüzde 27,5 civarında hesaplanıyor. CHP’nin oy oranı ise yüzde 21’lerde. İyi Parti yüzde 13 civarında oy alırken, HDP’nin de barajı geçtiği görülüyor. MHP ise yüzde 10 sınırında…

 

Yöneylem Araştırma’nın son anketinde de durum Cumhur İttifakı için çok parlak değil. AKP’nin oy oranının yüzde 31,5 olarak ölçüldüğü ankette CHP yüzde 27,1, İyi Parti yüzde 14,7, HDP yüzde 10,3 ve MHP yüzde 8,2 oy almış. MHP neredeyse bütün anketlerde yüzde 10’un altında…

ORC ANKET BİLE YÜZDE 32 DEDİ!

Son olarak ORC Araştırma dün bir anket yayınladı. 1-5 Eylül arasında yapılan araştırmaya göre AKP yüzde 32,1, CHP 25,3, İyi Parti 12,7, HDP 7,9 ve MHP 9,7 oy almış. ORC Araştırma’nın iktidara yakın olduğunu hatırlatalım. Bu ankette bile AKP’nin oy oranı yüzde 32’lerde… ORC Araştırma geçtiğimiz aralık ayında yaptığı ankette AKP’nin oy oranını yüzde 36,1, MHP’nin oy oranını ise 12,7 olarak açıklamıştı. ORC’ye göre 8 ayda Cumhur İttifakı’nın oyları 7 puan gerilemiş durumda.

MİLLET İTTİFAKI ÖNDE

Sözün özü; bütün bu anketler AKP ve MHP’nin oy oranlarında ciddi bir erozyon olduğunu gösteriyor. Anketlere göre AKP’nin oy oranı yüzde 27-32 bandında. MHP’nin oy oranı ise yüzde 6-8 arasında gidip geliyor. Dolayısıyla Cumhur İttifakı’nın oy oranının yüzde 35-40 arasında bir yerde olduğu görülüyor. Yüzde 41 bile zor!

Millet İttifakı’nda ise oy oranlarında az da olsa bir yükselme var. CHP’nin oy oranı yüzde 24-27 arasında. İyi Parti yüzde 15’i görür mü bilemiyoruz ancak bütün anketler yüzde 12-13’ün altına düşmeyeceğini gösteriyor. Dolayısıyla Millet İttifakı’nın oy oranının yüzde 40’ın üzerinde olacağı kesin gibi. Yüzde 41-42 sürpriz olmaz…

AYRINTILI İNCELEME İÇİN LÜTFEN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYIN… 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bir_sonraki_Türkiye_genel_seçimleri_için_yapılan_anketler

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin