6 yıl sonra zaman ayarlı ‘Kobani’ operasyonu

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN

Türkiye dün güne operasyon haberleriyle başladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014’te yaşanan Kobani olaylarına ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi için gözaltı kararı verdi. 6-7 Ekim’deki olayların yıl dönümüne günler kala eski HDP’li milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda isim gözaltına alındı. Evinde arama yapılan Tan ve Bilgen, yaklaşık 4 yıl önce de aynı dosyadan gözaltına alınmış, ardından serbest bırakılmıştı. 

Operasyona tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, yargının iktidarın sopası haline geldiğini söyledi. Soruşturmayı intikam operasyonu olarak tanımlayan Sancar, “Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha fazla kaybediyorlar. Adalet Bakanlığı’na defalarca sorduk; Kobani eylemleri ile ilgili açılmış kaç soruşturma var? Kobani eylemlerinin aydınlatılması için defalarca Meclis’te araştırma önergesi verdik. Fakat bu önergelerin tamamı iktidar partilerinin oylarıyla reddedildi,” dedi. 

7 HDP’Lİ VEKİL HAKKINDA FEZLEKE DÜZENLENECEK

Mithat Sancar’ı arayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, operasyonun siyasi olduğunu belirterek dayanışma mesajını iletti. Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci ise, “Siyasi rakiplerimizi terörize ederek ve yargıyı buna alet ederek daha demokratik bir Türkiye’ye ulaşamayız!” ifadelerini kullandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Kobani olaylarının yaşandığı tarihte MYK üyesi olan 7 HDP milletvekili hakkında fezleke düzenleneceği bildirildi. 

AKP rejimi, 6-7 Ekim 2014’deki Kobani olaylarının yıl dönümüne günler kala düğmeye bastı. Helikopterle gittiği balayı ve ardından Saray’a yaptığı ziyaretle tartışmaların odağındaki Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın yürüttüğü operasyon kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Operasyon kapsamında, Alp Altınörs (MYK) ve eski milletvekili Nazmi Gör Ankara’da, Altan Tan (MYK), Ayla Akat Aka, Emine Ayna Diyarbakır’da, Sırrı Süreyya Önder Aksaray’da, Ayhan Bilgen Kars’ta gözaltına alındı. Akşam saatlerine kadar yürütülen operasyonlarda 18 ismin gözaltına alındığı belirtildi.

HDP: İNTİKAM OPERASYONU 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, operasyona sert tepki gösterdi. Partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Sancar, gözaltıların, “5 yıldır devam eden darbe planının yeni bir uygulaması” olduğunu anlattı. Sancar, şunları söyledi: “Yargı, uzun süredir olduğu gibi burada da iktidarın sopası olarak kullanılmaktadır. Hatırlatalım ki 6-8 Ekim olaylarının sorumlusu partimiz değildir. 6 yıldır uğraşmalarına rağmen bu olaylarda partimizin sorumluluğunu ortaya koyacak hiçbir delil gösterememişlerdir,” diye konuştu.

KOBANİ OLAYLARININ SORUMLUSU İKTİDARDIR

“Sorumlu olan, o dönem uyguladıkları politikalarla IŞİD’in saldırılarını müjdeler gibi duyuran ve sokakta saldırıların yaygınlaşmasına tepki gösterenlere yönelik şiddetin yaygınlaşmasına zemin hazırlayan siyasî otoritedir. Bu operasyon, HDP’nin şahsında demokratik siyasete ve anti faşist mücadele kararlılığına karşı bir hamledir. Bu iktidardan ve bu gidişattan bu zihniyetten bu politikalarından rahatsız olan herkes gücünü birleştirmelidir. Eğer mücadeleyi birlikte büyütürsek eminim kısa sürede bu faşizan saldırıları durduracağız.”

KOBANİ ARAŞTIRILSIN ÖNERGEMİZ REDDEDİLDİ!

“Adalet Bakanlığı’na defalarca sorduk; Kobani eylemleri ile ilgili açılmış kaç soruşturma var? Kobani eylemlerinin aydınlatılması için defalarca Meclis’te araştırma önergesi verdik. Fakat bu önergelerin tamamı iktidar partilerinin oylarıyla reddedildi. Çünkü eğer hakikati ortaya çıkaracak adil ve tarafsız bir araştırma ve soruşturma yürütülürse iktidar, elindeki bu kirli propaganda imkânını kaybedecektir. O nedenle o dönemin karanlıkta kalmasını istiyor, asıl suçluların ve sorumluların ortaya çıkarılmasını istemiyor bu iktidar.”

HDP’Lİ 7 VEKİL HAKKINDA FEZLEKE DÜZENLENECEK

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Kobani olaylarının yaşandığı tarihte MYK üyesi olan 7 HDP milletvekili hakkında fezleke düzenleneceği bildirildi. 20 şüphelinin gözaltına alındığı belirtilen açıklamanın devamında, yakalanamayan 61 şüphelinin bir kısmının PKK/KCK terör örgütünün dağ kadrosunda yer aldıkları, bir kısmının da yurt dışında olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

MUHALEFETTEN ORTAK TEPKİ: OPERASYON SİYASİ

Operasyona siyasi partilerden de tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, tepkisini sosyal medya hesabı üzerinden gösterdi. Tanrıkulu, “Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve bir çok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!” ifadelerini kullandı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise operasyona ilişkin, geçtiğimiz haftaki nikah töreninin ardından Saray’ı ziyaret eden Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksek Kocaman’a göndermede bulunarak, “Vah garibim saraya gidince balayına gidememiş anlaşılan 🙁 helikopter mahzun, oteller mahzun…” dedi.

OLAYIN ÜZERİNDEN 6 YIL GEÇMİŞ!

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Olaydan 6 yıl sonra AyhanBilgen, AltanTan, SüreyyaÖnder ve diğerlerinin sırf hukuki gerekçelerle gözaltına alınmış olduğunu düşünmek abesle iştigal olur. Yargıyı araçsallaştıran siyaset anlayışı adalet duygusunu ezdikçe terör örgütlerini sevindirir. Devlet adaletle yönetilir.” açıklaması yaptı. 

ÖCALAN’IN MEKTUBUNDAN MEDET UMANLAR NEREDE? 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, “Kobani olaylarından 6 yıl sonra bu gözaltılar neden? Bu insanlar daha önce yargılanmadı mı? Katil Öcalan’ın mektubundan medet umanlar, Öcalan’ın kardeşini devletin televizyonuna çıkaranların hesap vermediği bir Türkiye’de bu operasyonun haklılığına nasıl inanalım? HDP yerel seçimlerde Cumhur İttifakında yer alsaydı, bugün bu gözaltılar olur muydu? Savcılık derhal bu gözaltılarla ilgili elindeki yeni bulguları kamuoyuyla paylaşmalıdır. Malum ziyaret sonrası gerçekleştirilen bu gözaltılar üzerindeki şaibe ortadan kaldırılmalıdır,” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin