50 kişiyi öldürmekten yargılanacak; mahkemede de şov yapamayacak

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki geçtiğimiz 15 Mart’ta iki camiye düzenlenen saldırının faili 28 yaşındaki aşırı sağcı Avustralya vatandaşı Brenton Harrison Tarrant, 50 kişiyi öldürmek suçlamasıyla yargılanacak. Tarrant ayrıca 39 cinayete teşebbüsten de mahkeme karşısına çıkacak.

Bu süreçten sonra Tarrant Christchurch kentindeki duruşmaya şahsen değil, bulunduğu yüksek güvenlikli hapishaneden video konferans ile katılacak. Saldırgan hüküm giydiği takdirde ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

Polisten yapılan açıklamaya göre 15 Mart tarihinde düzenlenen saldırının 28 yaşındaki aşırı sağcı zanlısı, Cuma günü çıkarılacağı mahkemede ayrıca 39 cinayete teşebbüs suçlamasıyla da yargılanacak. Avustralya doğumlu Brenton Harrison Tarrant isimli saldırgan, Christchurch kentindeki duruşmaya şahsen değil, bulunduğu yüksek güvenlikli hapishaneden video konferans ile katılacak. Saldırgan hüküm giydiği takdirde ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

İlk olarak cuma namazı için Christchurch kentindeki Nur Camii’nde bulunan kalabalığı hedef alan Tarrant, ardından yakınlardaki bir diğer camiye saldırıda bulunmuştu. Toplam 50 kişiyi öldüren Tarrant, başına taktığı anlaşılan bir kamera ile saldırıyı kaydederek, 17 dakika uzunluğundaki görüntüleri Facebook üzerinden canlı olarak yayınlamıştı.

Olay sonrası gözaltına alınan Tarrant, olaydan bir gün sonra mahkemeye çıkartılarak cinayetle suçlanmıştı. Tarrant’ın pişmanlık belirtisi göstermediği, mahkemede kameralara, beyaz ırkın diğerlerinden üstün olduğuna inanan “White Power” hareketinin işaretini yaptığı aktarılmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin