40 tabip odası Hipokrat yemini ile Bahçeli’ye cevap verdi

Türk Tabipleri Birliği’ne bağlı 40 tabip odası, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından hain ilan edilen ‘TTB’nin yanındayız’ mesajı verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin koronavirüs salgınıyla mücadelede AKP iktidarının yetersiz kalmasına dikkat çekmek için “siyah kurdele” eylemi düzenleyen Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) yönelik “hain” suçlaması ve “kapatılsın” çağrısına karşılık 40 tabip odası, Hipokrat yemini ile karşılık verdi.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ’NE BAĞLI 40 TABİP ODASI, “TTB’NİN YANINDAYIZ” DEDİ

Yapılan ortak açıklamada, Hipokrat yeminindeki “…Mesleğimi vicdanımla ve onurumla uygulayacağıma, önceliği her zaman hastamın sağlığına vereceğime, insan yaşamına en üst düzeyde saygı göstereceğime, bana gözdağı veriliyor olsa bile, tıbbi bilgimi, insan haklarını ve birey özgürlüklerini çiğnemek için kullanmayacağıma, kararlılıkla, özgürce ve onurum üstüne ant içerim.” ifadeleri hatırlatıldı.

Açıklamada, “Her zaman hekimlerin, sağlık çalışanlarının ve halkın yararını gözeten, kurulduğu 1953 yılından itibaren bilgi ve birikimini ülkemizin ve halkımızın bedenen, ruhen ve sosyal olarak daha sağlıklı olması için kullanan TTB’nin içinde ve yanında olmaktan onur duyuyoruz. Toplum sağlığını önceleyen, halkın sağlık hakkını savunan, bilimsel ve özgür düşünceden taviz vermeyen meslek örgütümüz iyi ki var, hep var olacak diyoruz” ifadeleri kullanıldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin